SON DAKİKA

Yazıcı Barajı'nın Suları Çekilince Eski Köy Yeniden Göründü

Ağrı'da Yazıcı Barajı'nın faaliyete geçmesinin ardından su altında kalan eski Başçavuş köyü, suların çekilmesiyle yeniden gün yüzüne çıktı. Kaynak: Yazıcı Barajı'nın Suları Çekilince Eski Köy Yeniden Göründü 14 Ağustos, 2019 13:29 Güncelleme: 14 Ağustos, 2019 13:29 Yazıcı Barajı'nın Suları Çekilince Eski Köy Yeniden Göründü

Yazıcı Barajı'nın Suları Çekilince Eski Köy Yeniden Göründü

 

Son yılların en sıcak döneminin yaşandığı Ağrı'da, tarım arazilerinin de yoğun olarak sulanması, baraj ve göletlerin su seviyesinin düşmesine yol açıyor.

baraj-sulari-cekilince-eski-koy-yeniden-gorundu1.jpg

Sıcaklığın 38 dereceyi bulduğu kentte,  Ağrı Yazıcı Barajı'nın su seviyesi de yaklaşık 5 metre düştü. Barajın faaliyete geçmesinin ardından su altında kalan eski Başçavuş köyü de suyun çekilmesiyle gün yüzüne çıktı.

Özellikle ilkbahar ve kış aylarındaki görselliğiyle fotoğraf tutkunlarını ağırlayan baraj gölü, şimdilerde ise çekilen suların ortaya çıkardığı manzarasıyla ilgi görüyor.

Ziyaretçilere eski köylerini tanıtıyorlar

Önceki yıllarda sadece minaresi su üzerinde kalan köyün eski sakinleri ise uzun zaman sonra sağlık ocağı, köprü, ev, ahır ve tandır evlerini de görme imkanı buldu. Yerleşim yerinin eski sakinleri, suların çekilmesiyle ortaya çıkan köylerine bakıp geçmişi yad ediyor.

baraj-sulari-cekilince-eski-koy-yeniden-gorundu3.jpg

Zamanında gezdikleri köyün sokaklarına, kaldıkları evlere, gittikleri camiye, kullandıkları köprüye bakan vatandaşlar, ziyaretçilere de ortaya çıkan yerleşim yerinin bölümlerini tanıtıyor. Göç eden kuş türlerinin de konaklama yeri olan baraj gölü, manzarasıyla göz kamaştırıyor.

baraj-sulari-cekilince-eski-koy-yeniden-gorundu4.jpg

 

 

 

 

Yorum Ekle