SON DAKİKA

Van’da çığ faciası: En az 38 kişi hayatını kaybetti

Van Bahçesaray’da seyir halinde olan bir minibüsün üzerine çığ düştü. Çığ altında kalanları arama kurtarma çalışmaları sürerken, bu çalışmayı yapan ekibin üzerine de çığ düştü. 05 Şubat, 2020 17:07 Güncelleme: 05 Şubat, 2020 17:07 Van’da çığ faciası: En az 38 kişi hayatını kaybetti

Van’da çığ faciası: En az 38 kişi hayatını kaybetti

Van Bahçesaray’da seyir halinde olan bir minibüsün üzerine çığ düştü. Çığ altında kalanları arama kurtarma çalışmaları sürerken, bu çalışmayı yapan ekibin üzerine de çığ düştü.

Dünden bu yana süren çalışmalarda aralarında asker, korucu ve itfaiyecilerin de olduğu 38 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Yetkililer çığ altında kaç kişinin kaldığına yönelik net bir bilginin olmadığını söylüyor.

Van’ın Bahçesaray ve Çatak ileçeleri arasındaki karayoluna, dün saat 17.45’te çığ düştü.

Arama kurtarma ekipleri, çığ altında kalan minibüs ve iş makinesinden beşi ölü, sekizi sağ olmak üzere toplam 13 kişiyi çıkardı.

Çığ altında kaldığı değerlendirilen iki kişi için AFAD Van ve koordinasyonundaki jandarma, UMKE, 112 Acil Sağlık, Van Büyükşehir Belediyesi ile itfaiye ekiplerinin çalışmaları sürerken bugün saat 12.00 sularında ikinci çığ düştü.

Alanda çalışan ekiplerden bir kısmı çığ altında kaldı.

Bahçesaray Belediye Başkanı Meki Arvas, “Dünkü çığın ardından bölgede 300-400 kişilik bir ekip arama yürütüyordu. Bunların üstüne maalesef bir daha çığ geldi. Beş aracımızın altında olduğu bilgisini aldık” açıklamasında bulundu.

Arvas’ın bu açıklamasının ardından Van Valisi Mehmet Emin Bilmez ise ikinci çığın altında kalanları kurtarmak için yapılan çalışmalarda 14’ü sivil, sekizi asker, üçü korucu, üçü itfaiyeci olmak üzere toplam 28 kişinin cansız bedenine ulaşıldığını duyurdu.

Ayrıca Bilmez, “Çığ altında kaç kişinin kaldığına yönelik net bir bilgi yok” açıklamasında bulundu.

Ölü sayısı artıyor

Son açıklamalar ise AFAD’dan geldi.

AFAD, 24 saat içinde iki çığın düşmesi sonucunda yaşamını yitirenlerin sayısının 38’e yükseldiğini açıkladı.

Açıklamada, ikinci çığ nedeniyle 33 kişinin hayatını kaybettiği, 53 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Çığ altında kalanlar arasında olduğu öğrenilen Van AFAD İl Müdürü Osman Uçar’ın da yaralı olarak kurtarıldığı bildirildi.


Yorum Ekle