SON DAKİKA

Türkiye'nin En Soğuk İli…

Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olan kar yağışı ve soğuk hava hayatı olumsuz etkiledi. Gece hava sıcaklığının sıfırın altında 12 derece ölçülen Kars, Türkiye'nin en soğuk ili oldu 22 Aralık, 2018 04:21 Güncelleme: 22 Aralık, 2018 04:21 Türkiye'nin En Soğuk İli…

Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olan kar yağışı ve soğuk hava hayatı olumsuz etkiledi. Gece hava sıcaklığının sıfırın altında 12 derece ölçülen Kars, Türkiye'nin en soğuk ili oldu.


Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bölgede havanın parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.


Sıcaklıkların mevsim normallerinde seyredeceği bölgede rüzgarın kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette esmesi bekleniyor.


Gece en düşük hava sıcaklığı Erzincan'da 4, Iğdır'da 1, sıfırın altında olmak üzere Kars'ta 12, Ardahan'da 6, Ağrı'da 5 ve Erzurum'da 3 derece kaydedildi.


Bölgedeki illerden Kars ve Ardahan'da sabah erken saatlerde kar yağışı etkili olmaya başladı.


Kent merkezlerinin yanı sıra yükseklerde de etkisini gösteren kar ve soğuk havanın buzlanmaya yol açması, ulaşımda zaman zaman aksamalara neden oldu.


Yetkililer, bölgede özellikle gece ve sabah saatlerinde buzlanma, don olayı ile sis beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli olmasını istedi.


Van'da 66 yerleşim yerinin yolu kapandı

Van'da etkili olan kar yağışı nedeniyle 66 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı.


Van'da etkili olan kar yağışı, hayatı olumsuz etkiledi. Hava sıcaklığından da hissedilir derecede düşüş yaşanırken; Bahçesaray 3, Başkale 16, Gürpınar 41, İpekyolu 4 ve Saray ilçesinde de 2 olmak üzere toplam 66 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı. Van Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı ekipleri, kapalı yolları açmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.


Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise, bölge genelinde havanın parçalı ve çok bulutlu geçeceğinin tahmin edildiği belirtilerek, “Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi görüleceği tahmin ediliyor. Rüzgârın; Kuzey ve Kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor. Bu gece gerçekleşen en düşük sıcaklığı ise Van'da eksi 1, Bitlis'te eksi 2, Muş'ta 0 ve Hakkâri'de ise eksi 3 derece olarak ölçülmüştür. Günün beklenen en yüksek sıcaklığı ise Van'da 6, Bitlis'te 3, Muş'ta 6 ve Hakkâri'de de 2 derece olması bekleniyor” denildi.

Yorum Ekle