SON DAKİKA

Koronavirüs Nedeniyle Gürbulak Sınır Kapısı Kaptılacak mı? Sağlık Bakanı Koca Açıkladı

İranla özellikle bu dönemde kara hudut kapılarımızın, Ağrı Gürbulak, Van Kapıköy, Hakkari Esendere ve buna ilave olarak Iğdır’dan özerk Nahçıvan bölgesine açılan Dilucu Sınır Kapısı’nda tedbirlerimizi daha da genişleterek aldığımızı söyledim.” 23 Şubat, 2020 03:47 Güncelleme: 23 Şubat, 2020 03:47 Koronavirüs Nedeniyle Gürbulak Sınır Kapısı Kaptılacak mı? Sağlık Bakanı Koca Açıkladı

Koronavirüs Nedeniyle Gürbulak Sınır Kapısı Kaptılacak mı? Sağlık Bakanı Koca Açıkladı

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) bugün itibarıyla en son İsrail de dahil olmak üzere 31 ülkede görüldüğünü belirterek, “Şu an toplam vaka sayısı 76 bin 775’e ulaştı. Toplam ölen kişi sayısı 2 bin 249 oldu. Ölenlerin yüzde 99,6’sı Çin’de. Hastalığa yakalanıp iyileşenlerin sayısı da 19 bine yaklaştı” diye konuştu.

Erken dönemde aldıkları tedbirlerle bugüne kadar bu hastalığı Türkiye’den uzak tutmayı başardıklarına işaret eden Koca, ancak hastalığın komşu ülke İran’da görülmesinin önemli bir gelişme olduğunu belirtti.

Bu haber üzerine Koronavirüs Bilim Kurulunun dün ve bugün İran gündemiyle iki toplantı yaptığını belirten Koca, “Durumu çok yakından takip ediyoruz. Ayrıca İran makamlarıyla ve ilgili tüm kurum ve kuruluşlarımızla görüşmeleri de gerçekleştirdik” dedi.

Bakan Koca, İran Sağlık Bakanı Said Nemeki ile bir saat süren telefon görüşmesi yaptığını, Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm imkanlarıyla İran halkının yanında olduğunu kendisine ifade ettiğini bildirdi.

Nemeki’nin, İran’da 18 koronavirüs vakası olduğu bilgisini verdiğini aktaran Koca, şöyle konuştu:

“Türkiye olarak, hem yardım malzemesi anlamında tıbbi maske ve elbise, özellikle yeni geliştirdiğimiz yerli tanı kiti dahil olmak üzere, yardım etmeye hazır olduğumuzu ve 26 kişiden oluşan ve bu süreci neredeyse her gün bir araya gelerek, sağlıklı götürmeye çalışan Bilim Kurulumuzun varlığını ve bu çerçevede istenirse bir bilim heyetinin destek vermeye hazır olduğunu ifade ettim.

İranla özellikle bu dönemde kara hudut kapılarımızın, Ağrı Gürbulak, Van Kapıköy, Hakkari Esendere ve buna ilave olarak Iğdır’dan özerk Nahçıvan bölgesine açılan Dilucu Sınır Kapısı’nda tedbirlerimizi daha da genişleterek aldığımızı söyledim.”

Özellikle sınır kapılarında, valilikler ve sağlık teşkilatının bu noktada zaten daha önce bilgilendirildiğini ve eğitimlerin de bu süreçte tamamlandığını anlatan Koca, “Biz bu hudut kapılarımızda 24 saat sağlık personeli bulunduruyoruz. Dün geceden itibaren İran’dan gelen bütün yolcuları pasaport kontrolünden önce olmak üzere sağlık personelimiz sağlık kontrolünden geçirmeye başladı. Dünden bu yana özellikle hasta olan, ateşi olan veya öksürük, burun akıntısı, hapşırık, halsizlik, solunum sıkıntısı gibi hastalık belirtisi olan yolcuları sınırdan içeri almamaya başladık” değerlendirmesinde bulundu.

“İranlı yolculardan sağlıklı olduklarını belirtir belge alınacak”

Koca, İranlı yolculardan sağlıklı olduklarını belirtir bir resmi bir belge talepleri olduğunu belirterek, “Bu talebimiz uygun görüldü, pazar akşamından itibaren devreye girmiş olacak. Sınır kapılarında yolculara, İngilizce ve Türkçe broşürlerin yanında Farsça bilgilendirme broşürleri de bugünden itibaren eklendi” şeklinde konuştu.

Çin’e yeni malzeme gidecek

Bakan Koca, bugüne kadar Çin’e iki defa malzeme gönderdiklerini anımsatarak, “Şimdi gelecek hafta yine bir kargo uçağıyla daha büyük miktarda tıbbi yardım malzemesi ve ekipman göndermeyi planlıyoruz” dedi.

“Koronavirüse ülkemizde şu ana kadar rastlanmadı”

Söz konusu tüm süreçleri şeffaflıkla yönettiklerini de vurgulayan Koca, “Yeni koronavirüse ülkemizde şu ana kadar rastlanmadı ve bulunmadı. Çabamız bundan sonra da olmaması yönünde” dedi.

“Yeteri kadar antiviral ilaç ve medikal malzeme gibi ihtiyaçlar depolandı”

“Sağlık sistemimiz bu tür durumlarla baş edebilecek kadar güçlüdür” diyen Koca, vaka tespiti olursa uygulanacak tüm önlemlerin önceden belirlendiğini, yeteri kadar antiviral ilaç ve medikal malzeme gibi ihtiyaçların depolandığını, tedarik zincirinin sağlam olduğunu ve bu noktada endişe edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Sınır kapılarına termal kameralar

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Koca, “Sınır kapılarında termal kamera olacak mı?” sorusu üzerine, “Dünden itibaren termal kameralar sınır kapılarına yerleştirildi. Özellikle pasaport kontrolü yapılmadan önce her yolcuyu sağlık kabinine alarak muayene etmeye, sağlıklı olup olmadığının tespitini yapmaya dün geceden itibaren başladık. Bu anlamda en ufak bir şüphe durumunda ülkeye girişine daha pasaport kontrolünden önce izin verilmemiş olacak” dedi.

Yorum Ekle