SON DAKİKA

HDP’de yeni eş başkanlar seçildi

HDP 4’üncü Olağan Kongresi'nde Pervin Buldan ve Mithat Sancar HDP Eş Genel Başkanları seçildi. 23 Şubat, 2020 19:00 Güncelleme: 23 Şubat, 2020 19:00 HDP’de yeni eş başkanlar seçildi

HDP’de yeni eş başkanlar seçildi

HDP 4’üncü Olağan Kongresi'nde Pervin Buldan ve Mithat Sancar HDP Eş Genel Başkanları seçildi.


Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 4’üncü Olağan Büyük Kongresi Ankara Arena’da yapıldı.

Kongrede bin 18 delegenin 838’inin katıldığı seçim sonucuna göre 2 oy geçersiz sayıldı. Pervin Buldan ve Mithat Sancar 836 oy ile eş başkan seçildi.

DEMİRTAŞ VE YÜKSEKDAĞ’IN MESAJI OKUNDU

HDP’nin Kongresi’nde önceki dönem eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın mesajı okundu.

“HDP kasırganın, selin tufanın ortasında ayakta kalmış bir Nuh’un gemisi” ifadelerine yer verilen mesajda şunlar kaydedildi:

“Bu gemi yeni yaşamı kurmak üzere ağır ağır yanaşıyor limana. Biliyoruz yolculuk çok çetin geçti. Gemimiz ağır darbeler aldı. Kaptanlarımız, deneyimli mürettebatımızla birlikte tutuklandı. Ne kaptan köşkü boş kaldı ne de makine dairesi. Nemrud’un partisi şimdiden üç parçaya bölündü ama Nuh’un gemisi dimdik ayakta. Bu gemiyi inşa edene de yürütene de aşk olsun. Şimdi hedef halkın iktidarını kurmaktır. Zindandayız şimdi ama bilin ki yüreğimiz yangın yeri. Gençler biz direnmeyi sizden öğrendik. Dik durmayı sizden kadınlar, analar. Yüreğimiz ruhumuz sizlerle. Her birinize ayrı ayrı kucak dolusu selamlarımızı gönderiyoruz. Yolun açık rüzgarın bol olsun Halkların Demokratik Partisi.”

ÜÇ PARTİYE DAVETİYE GÖNDERİLMEDİ

AK Parti, MHP ve BBP haricinde tüm siyasi partilere kongre için davetiye gönderildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, DBP Eş Başkanı Saliha Aydeniz, EMEP Başkanı Selma Gürkan da kongrede yer aldı.

GELECEK PARTİSİ’NDEN KATILIM, BABACAN’DAN MESAJ

Kongreye; Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcıları Ayhan Sefer Üstün ve Vahdettin İnce ile partinin kurucuları arasında yer alan Fevzi Donat ile Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Bekin de katıldı. Parti kurma hazırlıklarını Ali Babacan ise kongreye mesaj gönderdi.

 Ali Babacan’ın kongreye gönderdiği mesaj şöyle:

“Sayın Pervin Buldan ve Sayın Sezai Temelli, Halkların Demokratik Partisinin 4’üncü Olağan Büyük Kongresine davetiniz için teşekkür ederim. Kongrede alacağınız kararların ülkemizin demokrasisine ve toplumumuzun huzuruna katkı vermesini ümit ediyorum. Bu vesileyle selamlarımı iletiyor, kongrenizin hayırlı olmasını diliyorum.”Yorum Ekle