SON DAKİKA

Doğu'da ve Dondurucu Soğuk Etkili

DOĞU Anadolu Bölgesi'nde soğuk hava etkili olurken, Türkiye'de en düşük sıcaklık, sıfırın altında 17 derece ile Ardahan'ın Göle ilçesinde ölçüldü 18 Aralık, 2018 06:18 Güncelleme: 18 Aralık, 2018 06:18 Doğu'da ve Dondurucu Soğuk Etkili

DOĞU Anadolu Bölgesi'nde soğuk hava etkili olurken, Türkiye'de en düşük sıcaklık, sıfırın altında 17 derece ile Ardahan'ın Göle ilçesinde ölçüldü. Yoğun sisin etkili olduğu bölgede, Ankara- Ağrı uçak seferleri karşılıklı olarak iptal edildi.


Doğu Anadolu Bölgesi'nde Erzurum, Kars, Ağrı ve Ardahan'da dün akşam sis ve pus etkili oldu. Sis nedeniyle Erzurum'da görüş mesafesi 10 metreye kadar düştü. Sis, Erzurum ve Kars'ta trafikte aksamalara da neden oldu. Ağrı'da ise sis nedeniyle Ankara- Ağrı uçak seferleri karşılıklı olarak yapılamadı.


Soğukla birlikte ağaçların kırağı tuttuğu Erzurum'da tablo gibi manzaralar ortaya çıktı. Doyumsuz manzaraları görüntülemek isteyen sanatseverler, kendilerini doğaya bıraktı. Sis ve pus Kars, Ağrı ve Ardahan'da da etkili oldu.


Bölgede kar yağışının beklendiğini bildiren Meteoroloji yetkilileri, Türkiye'deki en düşük hava sıcaklığının ise sıfırın altında 17 derece ile Ardahan'ın Göle ilçesinde ölçüldüğünü açıkladı. Sıcaklıkların Kars'ta -12, Erzurum'da -10, Ardahan'da -10, Ağrı'da – 4, Iğdır'da -2, Muş'ta -1, Erzincan'da ise 1 derece olarak ölçüldüğü belirtildi.


​Bu arada, Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve İl Özel İdaresi ekipleri, kapanan mahalle ve köy yollarını açma çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi.


Kars

Sibirya soğuklarının etkili olduğu Kars'ta, hava sıcaklığı gece eksi 15'e düştü. Hava sıcaklığının eksi 15'e düşmesiyle kentte adeta her yer buz tuttu. Aşırı soğuklardan ağaçlar kırağı tuttu, Kars Çayı donmaya başladı.


Havanın çok soğuk olduğuna dikkat çeken Ali Şimşek, “Şu anda hava sıcaklığı eksi 15 derece, Kars Çayı buz tutmaya başladı. Ağaçlar kırağı tuttu. İklim şartları insanları zorluyor. Tam anlamıyla kış geldi diyemeyiz. Geçen senelere bakarsak, eksi 30'ları gördüğümüzde kış geldi diyorduk. Şimdi eksi 15'lerde yine soğuğu hissedebiliyoruz. Çayın buz tutmasından belli” dedi.
Sibirya soğuklarının etkili olduğu Kars'ta, iş yerlerinin camları buz tuttu. Soğuk havada işlerine gitmek için caddeye çıkan vatandaşlar yürümekte zorlanırken, soğuk havanın önümüzdeki günlerde etkili olacağı öğrenildi.


Van'da 9 yerleşim yerinin yolu kapandı
Van'da kar yağışı ve tipi nedeniyle 9 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı.
Van Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, il genelinde kar ve tipinin etkili olduğu Başkale, Gevaş ve Gürpınar'ın Kırkgeçit bölgelerinde 9 mahalle ve mezra yolunun ulaşıma kapandığı belirtildi. Karla mücadele ekiplerinin kapalı yolları açmak için çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü bildirildi.

Yorum Ekle