SON DAKİKA

D.N.A.K AĞRI DAĞI'NDA ÇÖP TOPLAYACAK

23 Eylül, 2023 10:58 Güncelleme: 23 Eylül, 2023 10:58 D.N.A.K AĞRI DAĞI'NDA ÇÖP TOPLAYACAK

Doğubayazıt Nuh’un Gemisi Arama Kurtarma Derneği (DNAK) Her yıl binlerce dağcının tırmandığı ve Türkiye'nin çatısı olarak nitelendirilen Ağrı Dağı'nın dorukları bırakılan sigara paketi, poşet, yemek artıkları, pet şişeler ve konserve kutularını topladı.

Yaz ve kış dönemlerinde binlerce kişi, 3 bin 200 ile 4 bin 200 metrede iki kamp kurarak zirveye tırmanışlarını gerçekleştiriyor.

Özellikle kamplara yakın yerlerde görülen kirlilikte en çok dikkati naylon poşetler, plastik kaşık- çatallar, pet şişeler, bira ve konserve kutuları çekiyor.

Ağrı Dağı`nın, çevre bilinci oluşmamış kişiler tarafından çöplüğe dönüştürüldüğünü ve bunun da utanç verici bir şey olduğunu söyleyen D.N.A.K Başkanı  Ahmet Ertuğrul (Paraşüt); “açıkçası Bu dağlarda yıllardır tırmanış gerçekleştiriyor. İlk kez bu kadar pis gördük. Utandık ve üzüldük. Doğubayazıt Nuh’un gemisi Arama kurtarma Derneği Ekibi olarak, 26-30 Eylül Ağrı dağı yüksek irtifa Temiz Doğa Temiz Toplum Etkinliği ile Ağrı Dağı çöp Toplama faaliyeti yapacaktır. Ülkemizin farklı şehirlerinden bizlere Destek veren Tüm Doğa severlere şimdiden teşekkür ederiz.” dedi.

Yorum Ekle