SON DAKİKA

AİÇÜ'de “Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler” Konulu Konferans Düzenlendi

AİÇÜ'de “Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler” Konulu Konferans Düzenlendi 17 Nisan, 2019 11:49 Güncelleme: 17 Nisan, 2019 11:49 AİÇÜ'de “Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler” Konulu Konferans Düzenlendi

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde, Kamu Denetçiliği Kurumu Kamu Başdenetçisi Sayın Şeref MALKOÇ tarafından “Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler” konulu konferans verildi. AİÇÜ Kültür ve Kongre Merkezi Osmanlı Salonunda gerçekleşen programa Rektör Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT, Ağrı Belediye Başkanı Savcı SAYAN, Ağrı Cumhuriyet Başsavcısı Tunay PULÇA, Ağrı Ağır Ceza Reisi Mustafa İŞLEYEN, Hâkimler, Savcılar, Ağrı İl Protokolü, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.


Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT, “Devletin varlık sebebi halkının huzuru, güveni ve mutluluğudur. Hak ve özgürlük arayışlarının temelinde yer alan adalet, hakkın sahibine teslim edilmesidir. Bu da mazluma merhametle, zalime izzetle yaklaşarak hiç kimseyi muktedirlerin merhametine terk etmemekle olur. Medeniyetimizin esas aldığı bu anlayış, insanlığın beş değişmezi olan İnsanın canını, malını, ırzını, aklını ve neslini korumayı kendine emanet kabul etmiştir.” dedi.


“Ecdadımızın bu ilke doğrultusunda sağlamış olduğu adalet, barış ve hürriyet sayesinde tarih boyunca birçok masum ve mazlum milletlere esin ve besin kaynağı olmasıyla da çağının ve coğrafyasının Barış Adası olmuştur.” diyen Rektör Prof. Dr. KARABULUT, sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Şeyh Edebali'nin “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” sözüyle de ete ve kemiğe bürünen bu temel felsefe ile ecdadımız, hiç kimsenin inancına, ırkına, diline, dinine ve orijinine bakmaksızın adaleti geciktirmeden tesis etmiştir.”


“Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler” konulu konferanslarında konuşan Kamu Başdenetçisi Sayın Şeref MALKOÇ, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde gençlerin karşısında bulunmaktan duyduğu mutluluğu ve heyecanı ifade ederek böyle imkânlara sahip bir üniversite gördüğü için çok mutlu olduğunu dile getirdi. Türkiye'de üniversite sayısının iki yüz altıya ulaştığını kaydeden Sayın MALKOÇ, üniversitelerde okuyan öğrenci sayısının yedi buçuk milyon olduğunu söyledi.


İnsanımızın mutluluğu kamu hizmetlerinden arzu ettiği kadar ve bu imkânlardan adil ölçüde imkân elde etmesi ile alakalı olduğunu kaydeden Sayın MALKOÇ; “eşref-i mahlûkat olarak tanımlandırılan insan, yaratılmışların en mükemmelidir. Mükemmel olarak yaratılmış insanında yeryüzünde tek bir gayesi vardır, o da adaleti temin etmek.”


Sayın MALKOÇ konuşmasını şu şekilde sürdürdü, “Dünyadaki bütün ideolojiler, bütün rejimler, bütün sistemler, bütün düşünce akımları, bütün dinler hedeflerine adaleti tesis etmeyi koymuşlardır. Zaten dünyadaki hak ve özgürlük amaçlarının temelinde de adalet isteği ve arzusu vardır. Ülkemizdeki bütün kurumlar insana hizmet amacıyla oluşturulmuştur. Bu yüzden devletin de temeli adaleti temin etmekten geçiyor.”


Konferans son olarak öğrencilerin sordukları soruları Şeref MALKOÇ'un cevaplamasının ardından Rektör Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT'un Sayın MALKOÇ'a günün anısına hediye taktim etmesi ve toplu fotoğraf çekimlerinin arından sona erdi.

 

 

 

 

 


Yorum Ekle