SON DAKİKA

Ağrı Dağı Yamaçlarında Yetişen Kuşburnu Bitkisi, Bölge Ekonomisine Kazandırılacak!

23 Ağustos, 2022 04:07 Güncelleme: 23 Ağustos, 2022 04:07 Ağrı Dağı Yamaçlarında Yetişen Kuşburnu Bitkisi, Bölge Ekonomisine Kazandırılacak!

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Demirtaş ile birlikte Ağrı Dağı’nın kuzey yamacında yer alan Yenidoğan Köyü’nü ziyaret ederek katma değeri yüksek kuşburnu bitkisi üzerine envanter çalışması yaptı.

Geçtiğimiz aylarda “Katma Değeri Yüksek Tarımsal Ürünler” alanında ihtisas üniversitesi ilan edilen Iğdır Üniversitesi’nde, bölge ekonomisine katkı sunacak ürünlerin katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülebilmesi adına yürütülen çalışmalar ivme kazandı.

Bu kapsamda Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Demirtaş ile birlikte Türkiye'nin en yüksek dağı olan 5 bin 137 rakımlı Ağrı Dağı'nın eteklerinde bulunan Yenidoğan Köyü’ne giderek, kuşburnu bitkisi üzerine envanter çalışması yaptı.

Çalışmaya ilişkin bir değerlendirmede bulunan Rektör Alma, kuşburnunun “Katma Değeri Yüksek Tarımsal Ürünlerden” biri olarak değerlendirilebileceğini ve coğrafi işaretinin mutlaka alınması gerektiğini vurguladı.

“Bölge Halkına Yeni Bir Gelir Kapısı Oluşturacağız”

Prof. Dr. Alma, ayrıca Ağrı Dağı’nın tarihi, kültürel ve doğal kaynak bakımından dünyanın ve Türkiye’nin en önemli dağlarından bir tanesi olduğunu anımsatarak, şu ifadeleri kullandı;

“Ağrı Dağı, bilimsel açıdan değer taşıyan farklı jeolojik-jeomorfolojik oluşumları barındıran benzersiz bir morfolojik ünite olmasının yanı sıra odun dışı orman ürünlerinden olan kuşburnu için de önemli bir yaşam alanı. Ağrı Dağı’nın kuzeyinde Yenidoğan Köyü’nün yukarı kesimlerinde geniş bir yetişme alanına sahip olan kuşburnu, yüksek oranda C vitamini içeriyor. Bununla birlikte kuşburnunun önemli bir tıbbı bitki ve gıda maddesi olduğu biliniyor. Biz de ihtisas üniversitesi olarak kuşburnu bitkisini katma değeri yüksek ürüne dönüştürebilmek adına gerekli tüm adımları atacak ve İnşallah bölge halkına yeni bir gelir kaynağı daha oluşturacağız.”

Yenidoğan Köyü’ndeki kuşburnu ağaçları, sürdürülebilir turizmin bir parçası olarak görülmüş ve 2020 yılında, Dr. Adem Yulu danışmanlığında Ağrı Dağı’nda Sürdürülebilir Kalkınma Projesi kapsamında “Ağrı Dağı’nda (Yenidoğan Köyü) Kırsal Yoksulluğun Azaltılmasında Sürdürülebilir Turizmin Rolü” adıyla TÜBİTAK’a sunulan proje, yüzlerce proje arasında dereceye girmişti.

Yorumlar
A
Ahmet Çelik1 yıl önce

Başarılı çalışmalarından dolayı sayın Rektörümüzü ve ekibini tebrik ederiz. Cenab-ı Hak'tan daha üstün başarılar niyaz ederiz. Sayın Rektörümüzün bölgemize çok büyük katkıları olmaktadır. Devamını Allah'tan niyaz ederiz.

Yorum Ekle