SON DAKİKA

Ağrı’da Ramazan ayı denetimleri hız kesmeden devam ediyor

. 24 Mart, 2024 08:36 Güncelleme: 24 Mart, 2024 08:36 Ağrı’da Ramazan ayı denetimleri hız kesmeden devam ediyor

Ağrı Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Ramazan ayı boyunca gıda güvenliğine yönelik denetimler aralıksız devam ediyor. Özellikle toplu tüketim yapılan işyerleri, gıda satış noktaları, pastaneler, unlu mamuller ve tatlı üretim ve satış yerleri, ekmek ve pide üretim ve satış noktaları, "ramazan paketi" adı altında çeşitli gıdaların bir arada sunulduğu paketlerin satış ve dağıtımının yapıldığı gıda işyerleri ile yoğun alışveriş yapılan diğer perakende işletmeler denetleniyor.


Ağrı Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, "Güvenilir gıdanın sağlanması için gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması amacıyla; ilimizde üretilen, satılan ve toplu tüketime sunulan gıda maddelerinin güvenilirliğine yönelik denetimler, içinde bulunduğumuz Ramazan ayı nedeniyle artırılmıştır." denildi.

Açıklamada ayrıca, "Özellikle toplu tüketim yapan işyerleri, gıda satış yerleri, pastaneler, unlu mamuller ve tatlı üretim ve satış yerleri, ekmek ve pide üretim ve satış yerleri, "ramazan paketi" adı altında çeşitli gıdaların bir arada sunulduğu paketlerin satış ve dağıtımının yapıldığı gıda işyerleri ile yoğun alışveriş yapılan diğer perakende işletmelerinin, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinde görev yapan gıda kontrol görevlilerince denetimleri devam etmektedir." ifadelerine yer verildi.

Denetimler kapsamında gıdaların hijyenik koşullarda üretilip üretilmediği, son kullanma tarihleri, ambalaj ve etiket bilgileri kontrol ediliyor. Tüketicilerin de gıda güvenliğine katkıda bulunması için gıda alışverişi yaparken dikkatli olması ve son kullanma tarihi geçmiş, ambalajı hasarlı veya etiket bilgileri eksik ürünlerden uzak durması önemle tavsiye edildi.

Yorum Ekle
Etiketler