SON DAKİKA

Ağrı’da öğrenciler uzay sokağında eğlenerek öğreniyor

06 Ocak, 2024 07:25 Güncelleme: 11 Ocak, 2024 23:57 Ağrı’da öğrenciler uzay sokağında eğlenerek öğreniyor

Ağrı’nın Tutak ilçesindeki Soğukpınar İlk ve Ortaokulu, öğrencilerin uzay bilimine ilgisini artırmak için okul koridorunu uzay sokağına dönüştürdü.

Tutak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü himayelerinde gerçekleştirilen proje kapsamında, okul yöneticileri ve öğretmenler tarafından Türkiye’de uzay çalışmalarıyla ilgili farkındalık oluşturmak ve astronot olmak isteyen gençlerin sayısını artırmak amacıyla okul koridorunu uzay temalı bir sokak haline getirdi.

Öğrenciler, okul koridorunda yer alan uzay sokağında hem fen bilimleri hem de sosyal bilimler derslerinde işlenen uzay konularını pekiştiriyor ayrıca uzayla ilgili çeşitli etkinlikler yaparak eğlenerek öğreniyorlar.

Okul Müdürü Sercan Kocaer, yaptığı açıklamada, öğrencilerin kendilerini farklı bir ortamda hissetmelerini sağlayıp onlara görerek ve yaşayarak öğrenme ortamları oluşturmak hedefiyle okul koridorlarını uzay sokağına dönüştürdüklerini söyledi. Kocaer, “Uzay sokağı projesinde desteklerini esirgemeyen İlçe Milli Eğitim Müdürü M.Necmi Karaoğlan’a teşekkür ederim. Bu proje sayesinde öğrencilerimiz uzay bilimine olan ilgilerini artırdılar ve uzay çalışmaları hakkında bilgi sahibi oldular. Ayrıca öğrencilerimize farklı bir deneyim sunmak istedik" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek de projeyle ilgili olarak, “Gençlerimizi ve çocuklarımızı, bilim ve teknolojinin gerektirdiği şartların yanı sıra; gönlü insan sevgisi ile dolu, öz güveni yüksek; milli, ahlaki, manevi ve kültürel değerlerini muhafaza eden; kendisiyle barışık, ailesini, vatanını, milletini, bayrağını seven ve bunları davranışlarıyla somutlaştıran, başarılı bireyler olarak yetiştirmek en büyük gayemizdir.” diye konuştu.

Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Kökrek, "Önümüzdeki yüzyılın bilim adamları, yöneticileri, mühendisleri, hakim ve savcıları, öğretmenleri, doktorları sizler olacaksınız. Bu yüzden çağın teknolojik gelişmelerinden mutlaka yararlanmalı, kendinizi iyi yetiştirmeli başka bir deyişle çağı yakalamalısınız. Uzay sokağı projesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim" dedi.Yorum Ekle