SON DAKİKA

Ağrı’da öğrenciler Dede Korkut ve Dîvanu Lügati’t-Türk’ten esinlenerek yarışacak

01 Ocak, 2024 13:19 Güncelleme: 01 Ocak, 2024 13:19 Ağrı’da öğrenciler Dede Korkut ve Dîvanu Lügati’t-Türk’ten esinlenerek yarışacak

Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığının “Dilimizin Zenginlikleri” projesi kapsamında il genelinde iki farklı yarışma düzenliyor. İlkokul ve ortaokul öğrencileri "Dede Korkut Hikâyelerinden Hareketle Hikâye Yazma Yarışması"na, lise öğrencileri ise "Dîvanu Lügati’t-Türk Okumaları kapsamında Deneme Yazma Yarışması"na katılabilecek.

Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, yaptığı açıklamada, yarışmanın amacının, öğrencilerin kültür ve edebiyat tarihimizde eşsiz bir yeri olan bu iki eseri daha yakından tanımaları, bu eserlerden hareketle kendi hayal güçlerini ve bilgilerini kullanarak hikaye ve deneme yazmaları olduğunu söyledi.

Kökrek, yarışmaların son başvuru tarihinin 19 Ocak 2024 olduğunu, yarışmanın detayları ve şartnamesinin okullara hafta içi gönderileceğini, sonuçların ise 29 Ocak 2024 tarihinde kurumun sosyal medya hesaplarından duyurulacağını belirtti.

Kökrek, “Öğrencilerimiz, Dilimizin Zenginlikleri projesinin bu ayki yarışmalarında kültür tarihimizdeki iki önemli eseri daha yakından tanıyacaklar. Geçen ayki cümle afiş yarışmamıza katılım çok fazlaydı ve bu bizleri çok mutlu etti. Öğrencilerimizin bu ayki yarışmalarımıza da büyük ilgi göstereceğine inanıyoruz. Öğretmenleri rehberliğinde öğrencilerimiz, bu eserlerle ilgili araştırmalar yapacak ardından kendi bilgi birikimlerini ve hayal güçlerini kullanarak hikayeler kurgulayıp denemeler yazacaklar. Tüm öğrencilerimize ve onlara rehberlik edecek öğretmenlerimize kadim kelimelerimize, dilimizin zenginliklerine, bu eşsiz eserlere yapacakları bu güzel yolculuklarında başarılar diliyorum.” dedi.

Yorum Ekle