SON DAKİKA

Ağrı'da Besicilerin "Mera" Hasreti Sona Erdi.

Kış mevsiminin çetin geçtiği ve son yılların en fazla kar yağışının görüldüğü Ağrı'da havaların ısınmasıyla 6 aydır ahırlarda beslenen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar meralara çıkmaya başladı. Kaynak: Ağrı'da Besicilerin "Mera" Hasreti Sona Erdi 20 Nisan, 2019 03:08 Güncelleme: 20 Nisan, 2019 03:08 Ağrı'da Besicilerin "Mera" Hasreti Sona Erdi.

 

Ağrı'da Besicilerin "Mera" Hasreti Sona Erdi

 

Kış mevsiminin çetin geçtiği ve son yılların en fazla kar yağışının görüldüğü Ağrı'da havaların ısınmasıyla 6 aydır ahırlarda beslenen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar meralara çıkmaya başladı.

Son yılların en sert ve yağışlı kışını geride bırakan Doğu Anadolu Bölgesi'nde ilkbaharda zaman zaman kar yağışı etkili olmasına rağmen havaların ısınması ve baharın canlı renkleriyle kendini göstermesi, 6 aydır ahırda hayvanları beslemek zorunda kalan besicilerin yüzünü güldürdü.

Karların erimesiyle otların büyümeye başlayarak yeşerdiği Ağrı'da da çiftçilik yaparak geçimlerini sağlayan vatandaşlar, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarını meraya çıkardı.

Kentin yüksek rakımlı bölgelerinden Taşlıçay ilçesine bağlı Aşağı Toklu köyündeki besiciler, güneşin yüzünü göstermesiyle kasım ayından bu yana ahırlarında besledikleri küçükbaş hayvanları meralarla buluşturdu.

Kış mevsiminin uzun ve zorlu geçtiği bölgede önceki yıllara göre ahırlarda hayvanlara daha fazla ot ve saman veren besiciler, aylardır güneş yüzü göremeyen hayvanlarını yeşeren meralarda otlattı.

Köyde 55 yıldır çobanlık yapan 70 yaşındaki Hamit Utuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çetin kış mevsimi nedeniyle geçen yıla göre hayvanları bir buçuk ay daha geç meraya çıkardıklarını söyledi.

agri2-006.jpg


"Önceki yıllara göre bu sene kış çok sert geçti"

 

Kışın ortasında ot ve samanının bitmesi yüzünden hayvanlarını beslemek için komşularından yem desteği altığını belirten Utuş, şöyle konuştu:

"Geçen yıl kış mevsimi iyi geçti. Bu yıl 7 aydır yerde olan kar yeni yeni erimeye başladı. Önceki yıllara göre bu sene kış çok sert geçti. Kar yağışı nisan ayının ortalarında olmamıza rağmen bazı geceler etkili oluyor. Mera hasretimiz sona erdi ve yağmurlarla önümüzdeki günlerde yeşillik alanlar daha verimli olacak. Allah büyüktür, daha da iyi olacak. Çok şükür yaza doğru gidiyoruz. Hayvanlarımızı meraya çıkartıp otlatıyoruz."

Yorum Ekle