SON DAKİKA

Yeni Keşfedilen Kelebeğe Iğdır adı verildi

08 Nisan, 2021 06:23 Güncelleme: 08 Nisan, 2021 06:23 Yeni Keşfedilen Kelebeğe Iğdır adı verildi

Iğdır Üniversitesi BAP birimince desteklenen proje kapsamında, Iğdır ilinde dünya için yeni bir kelebek türü keşfedildi.

Proje lideri öğretim üyesi Doç. Dr. Celalettin Gözüaçık keşfettileri kelebeğe Iğdır ilinin adını (Ancylosis igdirensis) verdiklerini belirtti.

Doç. Dr. Gözüaçık, Iğdır ilinde üç yıllık çalışmaları sonucunda 200 civarında Lepidoptera türü belirlediklerini, bu türlerden 12 türün Türkiye faunası, 1 türün de dünya için ilk kayıt olduğunu ve yeni kayıt olan kelebeğe Iğdır ilinin adını verdiklerini açıkladı.

Proje ekibinde Iğdır Üniversitesi dışında Bitlis Eren Üniversitesinden Doç. Dr. Kesran Akın’ın, Batman Üniversitesinden Doç. Dr. Erdem Seven’in ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mete Türkoğlu’nun bulunduğunu belirten Doç. Dr. Gözüaçık, ekibin birlikte yaptığı yoğun çalışmalar sonucunda böyle güzel sonuçlar elde ettiklerini kaydetti. Iğdır ili adının verildiği Ancylosis igdirensis kelebek türünün keşfedilmesi, dünyanın prestijli dergilerden olan Zootaxa dergisinde yayınlandı.   

Doç. Dr. Celalettin Gözüaçık, çalışmalarında kendilerini destekleyen Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’ya, Iğdır Üniversitesi BAP birimine, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne teşekkür etti. IÜ Haber Merkezi

Yorum Ekle