SON DAKİKA

YENİ BAŞKANLAR; ANT İÇECEKLERİNE BORÇ PANKARTLARI ASIYORLAR

Mehmet Koç yazıyor 01 Mayıs, 2024 06:50 Güncelleme: 01 Mayıs, 2024 06:50 YENİ BAŞKANLAR; ANT İÇECEKLERİNE BORÇ PANKARTLARI ASIYORLAR

Yeni belediye başkanlarının, önceki başkanlar döneminde kalan belediye borçlarını açıklama yöntemi trajikomik olmanın yanında tam anlamıyla kafa karıştırıcı.
Seçimlerden sonra oluşan yeni gelenekte neredeyse her belediye binasının duvarına asılan bez pankartlarda belediyenin geçmiş borç dökümleri açıklanıyor.
 Aynı belediyenin alacaklarından ise her nedense hiç söz edilmiyor. Açıklanan borç rakamları da, doğru mu değil mi bilinmiyor. Onun için de yapılan borç açıklaması tek yanlı ve mücerret bir iddiadan öteye gitmiyor.
Oysaki yeni başkanlar, yasal bir zorunluluk olmamakla birlikte yine de öncelikle göreve başlarken tıpkı milletvekilleri gibi halkın önünde önce ant içmeli ve halka söz vermelidir.
Bir önceki yönetimin kararlarını değerlendirirken de, gerçekten varsa, borçların neden ve nasıl oluştuğunu anlamak ve detaylı bir analiz yaptıktan sonra halka sunmaları gerekiyor.
Yapılacak analizde borçların alındığı bankalar; borçların hangi projeler için alındığı ve harcandığı; projelerin tamamlanma durumu; borçların geri ödeme planı ve belediyenin mevcut finansal durumunu yer almalıdır.
Daha çiçeği burnunda olan bazı başkanlar önceki yönetimlerin finansal kararlarını eleştirir ve borçların sorumluluğunu onlara yüklerken, bir kısım başkanlar ise, önceki projelerin tamamlanması ve belediyenin mali istikrarını sağlamak için borçları kabul edip uygun bir geri ödeme planı oluşturabilirler.
Yeni belediye başkanlarının, halka açık bir şekilde önceki yönetimlerin finansal kararlarını ve borçlarını açıklamaları, şeffaflık ilkesine uygun olabilir. Lakin kendi dönemlerinde de aynı şekilde şeffaflığa ve hesap verebilirliğe önem vermeleri gerekiyor. Bu da belediyenin gelecekteki finansal sağlığı için önemli bir adım olur.
Binaenaleyh, yeni belediye başkanlarının, önceki yönetimlerin yetersizliklerini değil, mevcut durumu nasıl iyileştirebilecekleri üzerine odaklanmaları daha akılcı olur.
Geçmiş dönem ile ilgili suçlamalarda ise aceleci davranılmamalı ve ayrıntılı incelemeler yapılıp yeterli kanıt elde edildikten sonra gerekli yasal işlemler başlatılmalıdır.
Geçmişe odaklanmak yerine, geleceğe dönük politikalar ve projeler geliştirmek, belediyenin sürdürülebilir büyümesinin güvencesi olabilir.

Yorum Ekle