SON DAKİKA

Vali Varol’un Gazeteciler ve Basın Bayramı Mesajı

24 Temmuz, 2021 09:38 Güncelleme: 24 Temmuz, 2021 09:38 Vali Varol’un Gazeteciler ve Basın Bayramı Mesajı

Vali Dr. Osman Varol, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

“24 Temmuz 1908 tarihinde Türk Basınında sansürün kaldırılması nedeniyle, her yıl 24 Temmuz günü Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Halkımıza doğru haber alma imkanı sağlayan ve düşüncelerini başkaları ile paylaşmasına aracı olan basın kuruluşları, önemli bir toplumsal görev icra etmektedir. Demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir.

Toplumsal gelişme ve bilinçlenmeye önemli katkılar sağlayan basının farklı görüş ve düşüncelerin seslendirilmesinde ve ortak yaşama kültürünün gelişmesinde önemli görevler üstlendiği bir gerçektir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün, “Basın, Milletin müşterek sesidir.” ifadesi de basının toplumu aydınlatması bakımından üstlendiği misyonu en güzel şekilde açıklamaktadır.

Bu düşüncelerle; bıkmadan, usanmadan, zor koşullarda, büyük bir özveriyle görevlerini yerine getiren tüm basın mensuplarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyor; kıymetli basın mensuplarına sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.”

Yorum Ekle