SON DAKİKA

Vali Varol, İbrahim Çeçen İlkokulunu Ziyaret Etti

15 Şubat, 2022 11:15 Güncelleme: 15 Şubat, 2022 11:15 Vali Varol, İbrahim Çeçen İlkokulunu Ziyaret Etti

Ağrı'da “Okuyan Şehir Ağrı” ve “Anadolu Masalları” projeleri kapsamında gerçekleştirilen bir dizi etkinlikten oluşan program düzenlendi.

Vali Dr. Osman Varol, İbrahim Çeçen İlkokulunda düzenlenen programa katılarak “Anadolu Masalları” projesi kapsamında anaokulu öğrencilerine masallar okuyarak, “Okuyan Şehir Ağrı” projesi kapsamında okudukları kitaplardan esinlenerek geri dönüşüm sergisi ve drama gösterileri hazırlayan ilkokul öğrencileriyle bir araya geldi.

Çocuklara kendi kültürel kodları taşıyan, onlara farklı evrenlerin kapısını aralayan ve hayal güçlerini geliştiren masallarla tanıştırmak amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı ve UNESCO ortaklığı ile hayata geçirilen ve Ağrı'da 100 masal anlatıcısı öğretmenlerle yürütülerek 2021-2022 eğitim öğretim yılı içerisinde 2 bin 132 öğrencinin masallarla buluşturulduğu “Anadolu Masalları” projesi kapsamında Vali Dr. Osman Varol, anasınıfını ziyaret ederek “Altın Balta” masalını miniklere okudu.

Ardından çocuklarla masallar üzerine sohbet eden Vali Varol, masalların kuşaktan kuşağa aktarılan mirasımız olduğunu belirterek toplumların çevreleriyle, doğayla ve tarihleriyle etkileşimlerine bağlı olarak, sürekli biçimde yeniden tasarladıkları masallarla kimlik ve devamlılık duygusu ile kültürel çeşitliliğe katkıda bulunduklarını belirtti.

Anasınıfı ziyaretinin ardından Vali Varol, “Okuyan Şehir Ağrı” projesi kapsamında okunan “Bir Geri Dönüşüm Masalı, Buğdayın Hikâyesi, Birlikten Kuvvet Doğar” kitaplarının sergi ve drama gösterisi etkinlikleri için ilkokul öğrencileriyle bir araya geldi. “Bir Geri Dönüşüm Masalı” kitabını okuyan öğrenciler tarafından geri dönüşüm malzemelerinden üretilerek yeniden kullanıma sunulan ve doğal kaynakların korunmasına katkıda bulunan ürünlerin sergilendiği alanda incelemelerde bulunan Vali Varol, güzel ülkemizin geleceği olan evlatlarımızla okudukları kitap hakkında sohbet ederek ürünlerin geri dönüşüm serüvenine ilişkin bilgi aldı.

Daha sonra öğrenciler tarafından sahnelenen drama gösterisini izleyen Vali Varol, öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla Valilik himayelerinde Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2021-2022 eğitim öğretim yılında hayata geçirilen “Okuyan Şehir Ağrı” projesi kapsamında kendi okuma saatleri ile ebeveyn kitap okuma gün ve saatlerini düzenleyen merkezdeki okullarda birinci yarıyılda toplam 1 milyon 232 bin 294 kitap okunduğunu belirterek proje kapsamında düzenlenen drama, münazara, öğrenci-yazar buluşmaları, kompozisyon yarışmaları, şiir dinletileri, gezici kütüphane, okul gazete ve dergilerinin çıkarılması gibi etkinliklerle de projenin sene boyunca süreceğini belirtti.

            Vali Varol; “Bir Varmış Bir Yokmuş” ile başlayıp, “Gökten Üç Elma Düştü” diyerek bitirilen “Nardaniye Hanım, Mercan Kız, Rüzgar Oğlu, Küllü Fatma, İmdi Dede, Bit Hatun ve Pire Bey” gibi onlarca masal kahramanlarının tanıtıldığı “Anadolu Masalları” projesi ile; kitap okumayı ilkokuldan liseye tüm öğrencilere sevdirmek için çeşitli faaliyetlerle zenginleştirilmiş olan “Okuyan Şehir Ağrı” projesinin Ağrı'da başarıyla yürütüldüğünü görmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade ederek ziyaretlerini noktaladı.

Yorum Ekle