SON DAKİKA

Tasfiyelik araç ve eşya satışlarına ilgi Kovid-19'a rağmen arttı

Tasfiyelik araç ve eşya satışlarına ilgi Kovid-19'a rağmen arttı 14 Ekim, 2020 09:01 Güncelleme: 14 Ekim, 2020 09:01 Tasfiyelik araç ve eşya satışlarına ilgi  Kovid-19'a rağmen arttı

"Gümrüklerde tasfiyelik hale gelen araç ve eşyaların Türkiye ekonomisine kazandırılmasına yönelik açık artırma yöntemiyle uygulanan  e-ihalelere vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor.

bu sistem sayesinde tasfiyelik eşya ve araçların satışlarını kapalı teklif yerine "açık artırma e-ihale" yöntemiyle gerçekleştirdiklerine işaret ediliyor "2019 yılının sonunda 755 bin olan e-ihale sistemine üye sayısı, bu yılın eylül sonu itibarıyla 960 bine ulaştı.

Söz konusu satışların e-ihale üzerinden "www.eihale.gov.tr" internet adresinden, mobil uygulamadan ve e-devletten yapılmaktadır. e-ihale sistemiyle gerçekleştirilen satışlardan 2019 yılında 374 milyon liralık hasılat elde edilmiştir.

- En çok ilgi araçlara

Kovid-19 salgınıyla mücadeleye yönelik önlemler çerçevesinde 1 Nisan'da ara verilen e-ihalelere, şehirlerarası seyahat kısıtlamasının da kalkmasıyla 1 Haziran itibarıyla yeniden başlanmıştır."Tüm e-ihalelere 2 ay ara verilmesine rağmen bu yılın 9 ayında e-ihale sistemi aracılığıyla gerçekleştirilen satışlardan elde edilen hasılat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36 artışla 309 milyon lira olarak gerçekleşti. 

Sistem üzerinden başta araçlar olmak üzere, elektronik eşya, sanayi ürünleri, mobilya, tekstil ürünleri, ayakkabı, çanta ve aksesuarlarının satışa çıkarılmıştır vatandaşlar en çok tasfiyelik araçlara ilgi göstermektedir

Bu dönemde 3 bin 736 araç satışı ve 3 bin 379 grup eşya satışı yapılmıştır.Pandemi nedeniyle 2 ay e-ihale sistemimizin kapalı olmasına rağmen araç satışlarından elde edilen hasılat yüzde 44 artış gösterdi. Aynı dönemde eşya satışlarında yüzde 32'lik hasılat artışı kaydedildi.

Yılın 9 aylık döneminde toplamda 15 milyon liralık cep telefonu, 10 milyon liralık giyim eşyası ve kumaş, 5 milyon liralık kol saati ve 5 milyon liralık oto parçası satışının ön plana çıktı

- Tasfiyelik eşya ve araçların yaklaşık yüzde 80'i ilk ihalede alıcı buldu

Sistemle vatandaşların ihaleye girmesindeki coğrafi ve mekansal kısıtların ortadan kalkmıştır 

e-İhale ile hızlı ve etkin tasfiye sağlanmaktadır. Bugüne kadar gerçekleşen ihalelerde tasfiyelik eşya ve araçların yaklaşık yüzde 80'i ilk ihalede satılarak eşyanın ekonomik değerini yitirmeden tasfiye edilmesi sağlandırılmıştır

- Sisteme ücretsiz üye olunabiliyor

Türkiye'de yerleşik gerçek ve tüzel kişiler e-ihale sistemine ücretsiz üye olabiliyor. Katılımcılar, ihale için verilmiş en yüksek iki teklifi anlık görüyor, eşya, araçlar 3 iş günü teklife açık halde kalıyor bu sürede bulunduğu yerde görülüp incelenebiliyor.

Katılımcıların e-ihalelere teklif verebilmesi için sistemde ihaleye esas bedelin yüzde 10'u kadar teminatlarının olması gerekiyor. En yüksek teklifi veren katılımcı eşya bedelini 7 gün içinde ödüyor ve ödemeyi takip eden 10 gün içinde eşya veya aracı bulunduğu yerden teslim alabiliyor.

Bu kişinin ödeme yapmaması halinde ise ikinci en yüksek teklif sahibi aynı koşullarda ihaleyi kazanmış sayılıyor.

Sisteme "www.eihale.gov.tr" adresinden, mobil uygulamadan ve e-devlet üzerinden erişilebiliyor.

Yorum Ekle