SON DAKİKA

SU TÜKETİMİ HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

23 Temmuz, 2023 15:10 Güncelleme: 23 Temmuz, 2023 15:10 SU TÜKETİMİ HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye başlamasıyla su kaybının sebep olabileceği hastalıklarla ilgili uyarılarda bulunan uzmanlar, günde 2,5 litre su içilmesi gerektiğine dikkat çekerek, yağlı yiyeceklerden uzak durulması konusunda da uyardı.

Hava sıcaklıklarındaki artış tüm Türkiye'yi etkisi altına aldı. Uzmanlar, sıcak havada dışarı çıkılmaması ve bol su içilmesi konusunda uyarılarda bulunurken, meydana gelebilecek sağlık sorunlarına dikkat çekti.

“Ter kaybıyla birlikte, vücutta mineral kaybı çok fazla oluyor”

Havaların ısınmasıyla su kaybının fazla yaşandığını belirten Diyetisyen Uğur Aslanbay, “Özellikle bu dönemde ter kaybıyla birlikte, vücutta mineral kaybı çok fazla oluyor. Mineral kaybı da vücudumuzdaki birçok organımızın fonksiyonları üzerinde zararlı etki bırakabiliyor. Özellikle kalpten başlayarak bütün organlara etkisi oluyor maalesef. Zararlı bir etkisi kalıyor. Bu yüzden ortalama olarak söyleyecek olursak, günlük yetişkin bir insanın tüketmesi gereken su miktarı 8-10 su bardağı. Bunu ayarlayacağız dersek kilonuzla ilgili küçük bir hesap yapabiliriz. Bir kilo başına ortalama 30 milimle birlikte bu hesabı yapabiliriz. Örnek verelim 50 kilo bir kişi otuzla çarptığımız zaman bin 500 yapar. Yani bir buçuk litre su tüketimi birisi için geçerli olacaktır. Bunun üzerine çıkabiliriz elbette. Bir problem yok” dedi.

Yorum Ekle