SON DAKİKA

Soğuk havalarda zerdeçal bitkisi ilgi görüyor

26 Aralık, 2023 15:54 Güncelleme: 26 Aralık, 2023 15:54 Soğuk havalarda zerdeçal bitkisi ilgi görüyor

Soğuk havanın etkisini hissettirdiği bu günlerde aktar esnafı, vatandaşların bitkisel ürünler arasından zerdeçala rağbet gösterdiğini söyledi.

Hava sıcaklığının eksi derecelere indiği Doğu Anadolu'da, vatandaşlar soğuktan korunmak için doğal yolları tercih ediyor. Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklara yakalanmak istemeyen vatandaşlar aktarların yolunu tutuyor. Aktarlarda ıhlamur, adaçayı, zencefil gibi bitkiler satılmaya devam ederken, doğal antibiyotik olarak nitelendirilen, bağışıklığı güçlendiren zerdeçal ise bu bitkiler arasından dikkat çekiyor. Aktarlar, kış aylarının gelmesiyle vatandaşların bitkisel ürünlere rağbetinin arttığını belirtirken, zerdeçalın hem vücut direncini yükselttiğini hem de bir antioksidan olduğu için ilgi çektiğini ifade etti.

Aktar Metin Ağılönü, bitkisel ürünler arasından zerdeçalın dikkat çektiğini dile getirdi. Son zamanlarda uzmanların çeşitli virüslere karşı dikkatli olunması çağrısının ardından vatandaşların özellikle zerdeçala yöneldiğine değinen Ağılönü, zerdeçalın yemeklerde de kullanıldığına vurgu yaparak soğuk havalarda vücudun soğuk algınlıklarına karşı bağışıklık kazandırdığını belirtti...

Yorum Ekle