SON DAKİKA

Soba satıcılarında kış hazırlığı başladı

22 Eylül, 2023 15:03 Güncelleme: 22 Eylül, 2023 15:03 Soba satıcılarında kış hazırlığı başladı

Eylül ayının sonları ile birlikte müstakil evde oturan vatandaşlar ve soba satıcıları hazırlıklarına başladı.

Kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte sobalar tezgâhtaki yerini aldı. Sobalı evde yaşayan vatandaşlar sobacıların yolunu tuttu. Özellikle sabah ve akşamları havaların serinlemesi dolayısıyla vatandaşlar, kış hazırlıklarına başladı. Kış mevsiminde ısınmak için tercih edilen araçlardan birisi olan sobalar, kovalı, fırınlı, tuğlalı çeşitleri ve farklı modelleriyle, hava sıcaklıkları düştükçe piyasadaki yerini almaya devam diyor.

Doğal gaz, elektrikli ısıtıcılar gibi teknolojiye yenik düşen mesleğin son temsilcileri, geçmişten günümüze gelen ve eskiyi hatırlatan sobacılığı yaşatmaya çalışıyor. Sobacı esnafları, kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte hazırlıklara başladıklarını ve soba, kuzine, boru gibi kışlık malzemelerin satışı yaptıklarını ifade ettiler.

"Gelip bakanlar oluyor"

Vatandaşların yavaş yavaş kış hazırlıklarına başladığını ifade eden esnaflar, "Gelip bakanlar oluyor. Özellikle köylerden gelen müşteriler oluyor. Eylül ayının sonlarına doğru havalar serinlemeye başladığı için satışlarımız biraz daha hareketlendi. Kovalı sobalarımız, tuğlalı sobalarımız var. Bunun yanında kuzine tarzı fırınlı sobalar var. Onlar daha fazla tercih ediliyor. Çünkü vatandaşlar içinde yemeğini yapıyor, ekmek pişiriyor ve kışlık yiyecek hazırlığı yapıyorlar. Çok işlevli olduğu için diğerlerine göre daha fazla tercih ediliyor” ifadelerine yer verdiler.

Yorum Ekle