SON DAKİKA

Rektör Alma'dan Dünya Engelliler Günü Mesajı

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı. 02 Aralık, 2019 08:38 Güncelleme: 02 Aralık, 2019 08:38 Rektör Alma'dan Dünya Engelliler Günü Mesajı

 

Rektör Alma'dan Dünya Engelliler Günü Mesajı

 

 

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

 

Rektör Alma mesajında; engelliliğin, yalnızca engelli bireyleri yahut ailelerini ilgilendiren bir konu olmadığını, sosyal boyutlarıyla tüm toplumu, devlet kurumlarını, sivil toplum kuruluşlarını da ilgilendiren bir konu olduğuna dikkat çekti.

 

“Engelli haklarını ve bu konuda yapılacak hizmetleri; eğitim, istihdam, rehabilitasyon, sağlık ve sosyal anlamda tüm yönleriyle bir bütün olarak ele almak gerekmektedir” diyen Rektör Alma, şu ifadeleri kullandı:

“Hiçbir engelliliğin bilerek ve isteyerek olmadığını ve her normal insanın bir engelli adayı olduğu gerçeğini aklımızdan çıkarmayalım. Yaptığımız hizmetlerde de bu vatandaşlarımızı ötekileştirmeden hareket edelim. Kendilerine inanıldığında ve fırsat verildiğinde, engel tanımadan ve herkes kadar başarılı ve üretken olabildiklerini sanat, spor ve kültürel alanda her fırsatta kanıtlayan engelli vatandaşlarımız, bu başarılarıyla toplumun geneline de örnek olmaktadırlar. Bu anlamda yapılacak en önemli hizmet, onlara beceri ve yetenekleri doğrultusunda iş ve üretim imkânı sağlayarak, onları üretken ve toplum için verimli birer insan kaynağı haline getirmektir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle bütün engelli vatandaşlarımızın Dünya Engelliler Günü'nü kutlar, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dilerim.”

Yorum Ekle