SON DAKİKA

Rektör Alma'dan 29 Ekim Mesajı

29 Ekim, 2019 00:51 Güncelleme: 29 Ekim, 2019 00:51 Rektör Alma'dan 29 Ekim Mesajı

Rektör Alma'dan 29 Ekim Mesajı

 

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 96. Yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Rektör Alma mesajında, “29 Ekim 1923, büyük kurtuluş destanının zafer ile son bulduğu ve Cumhuriyetin ilanı ile taçlandığı bir bayram günüdür. Türkiye Cumhuriyetinin ilanı, yalnızca bir milletin varoluş mücadelesinin başarısı değildir. Cumhuriyetin ilan edilmesi, aynı zamanda toplumu ulus olma niteliğine ve bireyi yurttaş konumuna yükseltmesi ile çok önemli bir devlet felsefesini ortaya koymuştur. Cumhuriyetle birlikte, milletimizin her bir ferdi, devletin onurlu, özgürce düşünen, eşit hak ve hürriyetlere sahip vatandaşları haline gelmiştir.

Unutmamalıyız ki yokluk ve imkânsızlıklar içinde bile umutsuzluğa kapılmayan aziz milletimiz, inanç ve kararlılıkla sürdürdüğü Kurtuluş Savaşını zaferle neticelendirmiştir. Birlik ve beraberlik içerisinde, Cumhuriyetimizi bütün değer ve kurumlarıyla özümsemiş olan milletimiz, Türkiye'yi çağdaş dünya devletleri içinde hak ettiği saygın konuma yükseltmek için gerekli olan iradeyi her zaman ortaya koymuştur.

Bu duygu ve düşüncelerle Iğdır Üniversitesi olarak, Cumhuriyet Bayramının 96. yıl dönümünde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve onun kahraman silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yaparak bize emanet eden şehitlerimiz ile gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum. Milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” diye ifade etti.

 

Yorum Ekle