SON DAKİKA

Proje yarışmalarına hazırlanan danışman öğretmenlere eğitim verildi

28 Kasım, 2023 03:56 Güncelleme: 28 Kasım, 2023 03:56 Proje yarışmalarına hazırlanan danışman öğretmenlere eğitim verildi

Ağrı’da, TÜBİTAK 2204-A/B Lise Öğrencileri ve Ortaokul Öğrencileri Proje Yarışmaları’na katılacak danışman öğretmenlere yönelik "Proje Yazma Eğitimi" düzenlendi.

Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından il merkezi ve 7 ilçede gerçekleştirilen eğitimde, proje konusunun seçimi, işlenişi, yazılması, sunumu ve jüri değerlendirilmesi konularında yararlı olabilecek genel bilgiler verildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, yaptığı açıklamada, TÜBİTAK 2204-A/B Lise Öğrencileri ve Ortaokul Öğrencileri Proje Yarışmaları’nın, genç beyinleri düşünmeye, gözlem yapmaya, merak etmeye, merak ettiklerini araştırmaya teşvik ederek, gelecekte karşılaşacakları problemlere çözümler üretebilen 21. yüzyıl becerilerine sahip bireylerin yetişmesini sağladığını söyledi. Kökrek, "Bir problemin tanımlanmasından, çözümüne kadar aşılması gereken ve belirli prensipler ile yürütülen tüm süreç, akademik ortamlarda araştırma projesi olarak tanımlanmaktadır. Problemin tanımlanmasında, kullanılacak materyallerde ve gerçekleştirilecek çözüm yöntemleri noktasında ’özgün fikir’ sahibi olan öğrenciler, danışman öğretmenleri gözetiminde özgün fikirlerini araştırma projesine dönüştürebilirler." dedi. Kökrek, proje çalışması yapan öğrenci ve danışman öğretmenlerin, başvuruda bulunmadan önce sorunsuz bir başvuru ve değerlendirme süreci için düzenlenen eğitimlere katılmalarının çok önemli olduğunu vurguladı. Danışman öğretmenlerin ve öğrencilerin, proje raporunu hazırlarken yol gösterici uyarılara ve etik kurallara mutlaka uyması gerektiğini belirten Kökrek, "Bu proje yazma eğitiminin, yarışmaya katılacak öğrencilere ve onlara yardımcı olacak değerli danışmanlara yararlı olduğunu umar, ülkemizin geleceği olan gençlerimize çalışmalarında başarılar dileriz." diye konuştu.

Yorum Ekle