SON DAKİKA

ÖMRÜMÜZÜN BİR YILINI GÖZDEN GEÇİRMEK

08 Ocak, 2022 13:47 Güncelleme: 08 Ocak, 2022 13:47 ÖMRÜMÜZÜN BİR YILINI GÖZDEN GEÇİRMEK

Diyanet İşleri Başkanlığınca ailenin kurulması, korunması ve güçlendirilmesi amacıyla hazırlanan “Sosyal Medyada Aile Eğitimleri” çevrimiçi seminerlerinin sonuncusu düzenlendi.

Proje kapsamında Ağrı İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Merkezi tarafından “Ömrümüzün Bir Yılını Gözden Geçirmek” konusuyla düzenlenen projenin son konuşmacısı, projenin ilk konuşmacısı da olan Ağrı İl Müftüsü Tandoğan Topçu oldu.

Aile ve aile eğitimlerinin önemiyle sözlerine başlayan Müftü Topçu şöyle konuştu; ‘‘Toplumun temelini oluşturan aile kurumu ne kadar muntazaman ve sağlam olursa toplumda o derecede sağlam, yıkılmaz ve istenilen seviyede olur. Peki, aile nasıl sağlam olur? Allah’ın sözünün geçtiği, Peygamber efendimizin tavsiyelerine uyulduğu, İslam’ın hakim olduğu; bireyler arasında sevgi, saygı, sadakat ve hoşgörünün olmasıyla mümkündür. Tabi ki yüce dinimiz ‘içinizden evli olmayanları evlendirin’ buyurarak evliliği ciddi şekilde tavsiye etmekte ve buna karşılıkta birçok müjde vermektedir. Yine bu ayetle bizlere de sorumluluk yüklemektedir. Öyleyse bizlerde gençlerin evlenmeleri önündeki engelleri kaldırmak için gayret göstermeliyiz.’’

Nefis muhasebesi nedir, nasıl yapılır, ne gibi yararları vardır, sorularını cevaplayarak sözlerine devam eden Topçu, ‘‘Nefis muhasebesi kişinin lehinde ve aleyhinde olan şeyleri kapsamlı şekilde ele almasıdır. Cenab-ı Hak Kur’an’da buyuruyor ki  ‘Nefsini kötülüklerden arındıran kurtuluşa ermiştir. Nefsini kötülüklere gömen de ziyan etmiştir.’ Nefsini arındırmak isteyen kişi muhasebe yapar ve neticesinde de yapılan şeyler güzel şeylerse devam eder değilse yanlışı düzeltir veya terk eder. Miladi bir yılı geride bıraktık. Hepimizin geride bıraktığı 12 ayın muhasebesini yapması gerekir. Geçen bir yılda inanç ve amel bakımında neredeydim şimdi neredeyim? Sorusunu kendimize sormalıyız.’’diye konuştu.

Yorumlar
A
Ahmet Çelik2 yıl önce

Cenab-ı Hak sayın Müftü beyden razı olsun. Mükemmel bir rehberlik örneği. Bizim üstümüze düşeni yapmamız gereken mükemmel şeyde budur. Başarılarının devamını dileriz.

Yorum Ekle