SON DAKİKA

OKULA KAZANDIRILAN EZEL, HEM OKUYACAK HEM DE AİLE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK

18 Şubat, 2022 18:37 Güncelleme: 18 Şubat, 2022 18:37 OKULA KAZANDIRILAN EZEL, HEM OKUYACAK HEM DE AİLE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK

Ağrı'da ekonomik nedenlerden dolayı okula gidemeyen 15 yaşındaki Ezel Yıldız, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün başlattığı çalışma ile yeniden okula kazandırıldı.  

OKULA KAZANDIRILAN EZEL, HEM OKUYACAK HEM DE AİLE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK

Ağrı merkez Kazım Karabekir Mahallesinde ikamet eden Birgül ve Mehmet Salih Yıldız çiftinin 4 çocuğundan ikincisi olan Erol Parlak Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü 9. Sınıf öğrencisi Ezel Yıldız, ekonomik nedenlerden dolayı 2021-2022 eğitim öğretim yılının birinci döneminde okula gidemedi. Ezel'in durumundan haberdar olan Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, Ezel'in yeniden okula kazandırılması için öğretmenleri ile birlikte çalışma başlattı. Başlatılan çalışmalar kapsamında, Ezel'in ailesini evinde ziyaret eden Müdür Kökrek, Ezel'in yeniden okula gidebilmesi için aileye gereken desteğin sağlanacağını iletti.

 Böylece okula yeniden kazandırılan Ezel'in, İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini yürüten mesleki eğitim merkezine kaydı yapıldı. Ezel'in, mesleki eğitim merkezinde hem okuyup hem de aile ekonomisine katkı sağlayabileceği bir iş yerinde de okul gözetiminde çalışacağını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Kökrek, il genelinde okula çeşitli nedenlerle gidemeyen bütün öğrencilere ulaşacaklarını kaydetti.

Milli Eğitim Bakanlığınca 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'nda yapılan değişiklikle birlikte mesleki eğitim merkezlerine devam eden öğrencilere asgari ücretin yüzde 30'u kadar ücretin, devlet tarafından ödendiğini ifade eden Müdür Kökrek yaptığı açıklamada, söz konusu değişiklikle birlikte yaptıkları çalışmalarla Ağrı'da 240 öğrenci mevcuduna sahip olan mesleki eğitim merkezinde öğrenci sayısının bin 714 öğrenciye çıktığını söyledi.

 'AĞRI GENELİ VELİLERİMİZE MİSAFİR OLMAYA DEVAM EDİYORUZ'

 Müdür Kökrek, açıklamasında Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullardaki Mesleki Eğitim Kanununda yaptığı değişikliğin, okula çeşitli nedenlerden dolayı gidemeyen öğrencilerin yeniden okula kazandırılması noktasında büyük avantajlar sağladığının altını çizerek:" Şu anda Ezel Yıldız adlı devamsız öğrencimizin evine geldik. Ağrı geneli velilerimize misafir olmaya devam ediyoruz. Bu ziyarette Ezel kızımız Erol Parlak Güzel Sanatlar Lisemiz 9. Sınıfında okurken devamsızlıktan 1'inci dönemden geri kalmış bir öğrencimiz. Öğrencimizi tekrardan okula kazandırmak için ailemize geldik. Velilerimizle görüştük. Bu noktada uzun süre devamsızlığı olduğu için sınıfta hali ile kalmış oldu. Biz bunu nasıl telafi edebilirizin yoluna baktık. Bu noktada ailemizle birlikte Ezel kızımızı, mesleki eğitime kazandırma ile ilgili bir istişare yaptık. Aile ve kızımızda bu noktada sıcak yaklaştılar. Bunun üzerine kızımızın Mesleki Eğitim Merkezimizde kaydını yaptık. Bundan sonra da bir kuaförde çalışacak. Böylece kızımız hem çalışıp aile ekonomisine katkı sağlayacak hem de okuluna devam edip mezun olacak. Bu nokta da biliyorsunuz Milli Eğitim Bakanlığımızın öğrencilerimizin mesleki eğitimine yönelik 3308 sayılı yasada yaptığı değişiklik ile öğrencilerimizin giderlerinin yüzde 30'unu firmalara devletimiz ödemektedir. Bununla birlikte inşallah ezel okulu bitirdikten sonra diplomasını alacak. İş yeri açma noktasında ilerde aldığı bu diploma geçerli bir belge. İnşallah bundan sonra kızımızın önünün açık olacağına biz inanıyoruz." Dedi.

 'HEDEFİMİZ, AĞRI'DA TEK BİR ÖĞRENCİMİZİ BİLE DEVAMSIZ OLARAK BIRAKMAMAK'

Devamsız öğrencilerin yeniden okula kazandırılması noktasında verilen devlet destekleri ile birlikte Ağrı'da çeşitli nedenlerle okula gidemeyen öğrenci bırakmayacaklarını söyleyen Kökrek: "Bu yüzden hem kızımıza hem de ailemize teşekkür ediyorum. Ağrı genelinde şu anda mesleki eğitime kayıtlı eylül ayı itibari ile 240 öğrencimiz vardı. Bu yasadaki değişiklikle birlikte çok ciddi anlamda ekip olarak saha çalışması yürüttük. Şu anda bu sayımız bin 714 öğrenciye çıktı. Buda yaklaşık yüzde 714'de tekabül eden bir istatistiki sayıya denk geldi. Ezel kızımızın durumunda olan tüm öğrencilerimize ulaşıyoruz. Ulaşmaya devam ediyoruz. Hedefimiz Ağrı'da tek bir öğrencimizi bile devamsız olarak bırakmamak. Öğrencilerimizin tamamını ya okulla ya da mesleki eğitimle buluşturuyoruz. Burada belirtmeliyiz ki yöremizde tabi ki kız çocuklarımızı işin doğrusu biraz daha önemsiyoruz. Hem okumaları noktasında hem de mesleki edindirme ile ilgili daha fazla gayret gösteriyoruz. Birazda pozitif ayrımcılık yapıyoruz kızlarımız noktasında. İnşallah bunu başardığımız zaman hem yörede hem de ülke genelinde eğitim ve öğretimin yanında istihdama da katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz." İfadelerini kullandı.

'YENİDEN OKULA GİDECEĞİM İÇİN ÇOK MUTLUYUM'

Yaşadığı sıkıntılardan dolayı okuluna devam edemediği için çok üzüldüğünü ancak yeniden okula gideceği için çok mutlu olduğunu dile getiren Ezel Yıldız da : "Ben 15 yaşındayım. Okuluma bazı özel nedenlerden dolayı gidemedim ve biraz geri kaldım. 9. Sınıf öğrencisiyim. Birinci dönem hiç okula gidemedim. İlerde hedefim özel harekat polisi olmak. Okula devam etmeyi çok istiyordum. Bu günde sağ olsunlar okul müdürümüz ve öğretmenlerimin yanında İl Milli Eğitim Müdürümüz evimize geldiler. Benim yeniden okula gitmemi sağladılar. Kendilerine çok teşekkür ederim. Çok mutlu oldum. Bundan sonra hem okuyup hem meslek sahibi olacağım için ayrıca çok mutluyum. Aileme yardımcıda olacağım. Her kese çok teşekkür ederim. 4 kardeşim var. Abim okula gidemedi. Diğer kardeşlerimde okula gidiyor ve onlarda okuyacak. Çok mutluyum." Şeklinde konuştu.

'KIZIMIN OKUMASINI ÇOK İSTİYORDUM'

Eşi Mehmet Salih Yıldız ile birlikte çocuklarını okutmak için büyük çaba gösterdiklerini ancak ellerinde olmayan nedenlerden dolayı kızlarının okuldan uzak kaldığını kaydeden anne Birgül Yıldız ise kızının yeniden okula gideceği için çok sevinçli olduğunu ifade ederek şunları söyledi:" Ezel'in tekrardan okula gidecek olmasından dolayı çok mutlu ve sevinçliyim. Özellikle Milli Eğitim Müdürümüze çok teşekkür ediyorum. Evimize kadar gelip bize çok destek oldular. Bu fırsatı kızıma tanıdıkları için çok teşekkür ederim. Kızımın okumasını çok istiyordum. Önceden okula gidemediği için çok üzülüyordu. İl müdürümüz ve öğretmenleri bizleri ziyaret ettiler. Çok memnunuz. Diyecek bir şey bulamıyorum. Bir dönemdi kızım okulundan uzaktı. 4 çocuğum var. Kızımın okumasını istiyorum. Şimdi hem okuyacak hem de meslek öğrenecek ayrıca seviniyorum. Diğer çocuklarımın da okumasını istiyorum. Bende buradan bütün kızlarımıza seslenmek istiyorum. Bütün kızlarımız okumalılar. Kendi ayaklarının üstünde durmalarını istiyorum. Mağdur olmasınlar. Oturup evlenmeyi beklemesinler. Okusunlar ekonomik bağımsızlıklarını kazansınlar. Erkeklerin eline bakmasınlar. Kızıma babası da yeniden okula devam etmesi için çok destek oldu. Çok çabaladı. Kızımın okuması için elimizden geleni yapacağız."

Yorum Ekle