SON DAKİKA

MÜFTÜ TOPÇU GENÇLERLE BİR ARAYA GELDİ

19 Aralık, 2021 08:09 Güncelleme: 19 Aralık, 2021 08:09 MÜFTÜ TOPÇU GENÇLERLE BİR ARAYA GELDİ

Ağrı İl Müftüsü Tandoğan Topçu, Eleşkirt Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde öğrencilerle bir araya geldi.

Liseli gençlerle bir araya gelerek "Haya ve Güzel Ahlak" konulu sohbet gerçekleştiren Müftü Topçu, "Allah'a karşı haya, O’nun emir ve yasaklarına uyarak yaşamak demektir." dedi.

İl Müftüsü Topçu; “Bir Müslümanda bulunması gereken en güzel vasıflardan biri de hayadır. Peygamber Efendimiz buyuruyor ki ‘Yüce Allah’tan hakkıyla, haya ediniz.’ Sahabeler ‘Ya Rasulullah, Allah’a hamd olsun, biz Allah’tan haya edip utanıyoruz.’ dediler. Bunun üzerine Efendimiz şöyle buyurdu: “Haya etmek böyle değildir. Allah’tan hakkıyla haya etmek; başı ve başın taşıdığı organları, karnı ve karnınında bulunan organları, haramdan korumak, ölümü ve toprak altında çürümeyi hatırda tutmaktır. Ahireti isteyen kişi de dünyanın ziynetini bırakır. İşte, kim böyle yaparsa, Allah’tan gerçek manada haya etmiş olur.’ İslam dini, insanın haya duygusunu, Kur’an ve sünnetin belirlediği ilkeler doğrultusunda şekillendirmesini ister. Böylece insan doğruyla yanlışı ayırt ederek, Allah’ın yasakladığı söz ve fiilleri yapmaktan haya eder, haramları terk edip helallere yönelir.”

Program öğrencilere Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından çıkan “Peygamber ve Vefa Toplumu” isimli kitap hediyesiyle son buldu.

Yorum Ekle