SON DAKİKA

Kuyumcular; En uygun yatırım aracı altın

07 Aralık, 2022 16:50 Güncelleme: 07 Aralık, 2022 16:50 Kuyumcular; En uygun yatırım aracı altın

En uygun yatırım aracının altın olduğunu belirten kuyumcular, vatandaşlara ellerindeki paraları altına çevirmeleri tavsiyesinde bulundu. Altın fiyatlarındaki artışın önümüzdeki haftalarda artarak devam edeceğini ifade eden kuyumcular, halkı altına yatırım yapmaya çağırdı. Altının her zaman güvenilir liman özelliğini koruduğunu belirten kuyumcular, şu anda altın alımının vatandaşlar için bir fırsat olduğunu kaydetti. Kuyumcu esnafı, yaptığı açıklamada, geçen sene bin 60 lirayı gören altın fiyatının yakın zamanda bin 80 liraya kadar çıktığını söyledi.

Uzun vadede altın fiyatının daha da yükseleceğini beklediklerini belirten kuyumcu esnafı, "Kısa vadede ise nisan ve mayıs aylarında dolar kaynaklı biraz düşüş yaşanabilir ama uzun vadede yükselmesini bekliyoruz. Ons bazında artış olduğu için altın fiyatı yükseldi. Düşüşü ise seçime yakın bekliyoruz. Bu da dolar kaynaklı olabilir" dedi.

Uzun zamandır fiyatı sabit olan altının son günlerde tekrar yükselişe geçtiğini ifade eden bir diğer kuyumcu esnafı, "Bunu da gayet normal olarak karşılıyoruz. Çünkü altın son bir senedir yerinde saydı ve fazla yükselişler olmadı. Dünyada yaşanan riskleri göz önünde bulundurursak altın hiçbir şekilde gerçek değerinde değil. Ama yaşanan artış piyasaya olumsuz yansıyor mu evet, maalesef yansıyor. Zaten piyasamız durgundu, altının biraz yükselmesiyle işlerimiz biraz daha düştü." diye konuştular.

Yorum Ekle