SON DAKİKA

KOMBİNE IRKLARIN YAYGINLAŞTIRILMASI PROJESİ KAPSAMINDA 2. ETAP SUNİ TOHUMLAMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI

18 Nisan, 2022 18:46 Güncelleme: 18 Nisan, 2022 18:46 KOMBİNE IRKLARIN YAYGINLAŞTIRILMASI PROJESİ KAPSAMINDA 2. ETAP SUNİ TOHUMLAMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından finanse edilen, Ağrı Valiliği öncülüğünde yürütülen Etçi ve Kombine Irkların Yaygınlaştırılması Projesi (ETKİYAP) 2022 yılı, 2. Etap çalışmaları Ağrı Tarım ve hayvancılık personellerine yeni araç ve ekipmanların dağıtımıyla birlikte başladı.

Projenin 1. etabı olan 2021 yılında il genelinde ekipler ve proje kapsamında protokol imzalanan Ağrı Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği personeli tarafından 67.700 suni tohumlama uygulaması yapılmış olup, geçtiğimiz yıl suni tohumlama yapılan anaç ineklerden verimli etçi ırk buzağıları doğmaya başladı.

ETKİYAP 2022 yılı çalışmaları geçen yıl olduğu gibi hem tarım personelleri hem de proje kapsamında protokol imzalanan Ağrı Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından İl Müdürü Kenan ENGİN'in katılımıyla başlangıcı yapıldı.

Proje kapsamında İl Merkez ve İlçelerinde 200 bin boğa altı hayvanların tohumlanması, temel amacın üç yılın sonunda bütün boğa altı hayvanlara suni tohumlama uygulamasının yapılıp Ağrı'nın hayvan ıslahı çalışmalarının devam ettirilerek bu anlamda gerek bölgede gerekse ülkede örnek oluşturulması hedeflenmektedir.

Yorum Ekle