SON DAKİKA

Koca: bu varyanta karşı tedbirlerin önemi arttı, maske kullanımından taviz verilmemeli

30 Aralık, 2021 05:50 Güncelleme: 30 Aralık, 2021 05:50 Koca: bu varyanta karşı tedbirlerin önemi arttı, maske kullanımından taviz verilmemeli

Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca, vaka sayılarının kapalı alanlarda geçirilen süre ve omicron varyantıyla arttığını belirtti ve önlemlere uyma çağrısı yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yaptı.

Koca, toplantıda korona virüsü (Covid-19) salgının seyri, omicron varyantının etkisi, aşılama programı ve Turkovac aşısının kullanıma alınmasının ele alındığını aktardı.

Günlük vaka sayılarındaki artışa dikkat çeken Fahrettin Koca, “Son haftada günlük vaka sayılarında artış belirginleşmiştir. Vaka sayılarındaki artışın temel sebebi kapalı ortamlarda geçiren sürenin artması ve omicron varyantının hızla bulaşıyor olmasıdır” dedi.

Vakalardaki artışın hastanelere yansımadığını belirten Koca, “Vaka sayılarındaki artış hastaneye yatışlara yansımamıştır. Benzer şekilde son dönemde hastalığa yakalananlarda zatürre oranında bir artış görülmemiştir. Bu konu yakından takip edilmektedir” ifadelerini kullandı.

“Omicron varyantının hızlı bulaşıyor olması tedbirlerde değişikliğe sebep olmamaktadır” diyen Koca şöyle devam etti:

“Daha hızlı bulaşan bu yeni varyanta karşı kişisel tedbirlerin önemi son derece artmıştır. Maske kullanımı hastalığın kişiye bulaşmasını değil hasta kişinin hastalığı başkasına bulaştırmasını engellemeye yaramaktadır. Maske kullanmak karşımızdaki kişiyi korumak için büyük bir sorumluluktur. Kapalı ortamlarda geçirilen süreyi mümkün olan en kısa süre olarak tutmalı, kesinlikle maske kullanımından taviz verilmemelidir.”

Yeni varyantla birlikte hatırlatma dozunun öneminin arttığını ifade eden Koca, “Aşılama programımız sayesinde toplumumuzda önemli ölçüde aşılanma sağlanmıştır. Yeni durum için aşıların hatırlatma dozunun önemi son derece artmıştır. Tüm vatandaşlarımızı vakit geçirmeden hatırlatma dozlarını olmaya ısrarla davet ediyoruz” dedi.

Yerli aşı Turkovac'ın da yarından itibaren yapılmaya başlanacağını dile getiren Koca, “Yerli aşımız Turkovac yarından itibaren şehir hastanelerimizden başlayarak uygulanacaktır. Hatırlatma dozunu yerli aşımızla yaptırmak mümkün. Önceki aşılarınızın türü ne olursa olsun hatırlatma dozunuzu Turkovac ile olabilirsiniz” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Yorum Ekle