SON DAKİKA

Kış için araç bakımının yararları nelerdir?

27 Kasım, 2022 11:56 Güncelleme: 27 Kasım, 2022 11:56 Kış için araç bakımının yararları nelerdir?

    Kış aylarında araçlarda yapılması gereken uygulamaların en başında kış lastiklerini taktırmak gelirken kışlık bakımlar da adeta hayati önem taşıyor. 

    Karlı ve buzlu havalarda yol tutuşunu ve araçtaki kaymayı engellediği için kış lastiğinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Doğubayazıt’lı oto Tamir Ustası Berat Doğan, "Genel olarak havanın eksi 4 derecenin altına düştüğü yerlerde gelişmiş araçların göstergelerinde Kış lastiği simgesi uyarı sinyali vermeye başlar. Kış laktiği frenlemeyi azaltan özellikle yol tutuşunu çok olumlu etkileyen bir etkendir ve Kış lastiği kauçuğundan kaynaklı yumuşaktır. Yaz lastiği ise soğuk ve eksi derecelerde serleştiği için yol tutuşu olmaz. Bu nedenle soğuk havalara dayanıklı kış lastiği kullanmalıyız." ifadelerini kullandılar.

    Kışın öncelikli olarak aracın antifriz, yani soğutma suyunu kontrol etmemiz gerektiğine dikkat çeken Doğan, "Aracımıza eksi 50 dereceye dayanıklı antifriz eklemeliyiz. Aracımıza antifriz eklemediğimiz ve aracımızın bakımını zamanında yapmadığımız zaman ne olur? Eksiye düşen hava soğutma suyunu dondurarak aracın radyatör, motor ve birçok parçasına zarar verecektir. Motor bloklarında çatlamalar olur. Kışa girmeden önce mutlaka aracın antifriz, hava, yakıt, polen filtrelerinin bakımlarını yapmamız gerekir." uyarısında bulundu.

    Bakımı zamanında yapılan aracın maddi getirisi olacağına hem de kazaların önüne geçilebileceğine dikkat çeken Doğan, "En basit bir örnek verecek olursak, lastiklerin havası yerinde değilse veya lastikler sağa sola kaçıyor ise kaza yapma riskiniz artar, yakıt tüketimi artar, yağ tüketimi artar, araç zorlandığı için filtreler daha çabuk kirlenir. Bunları biz dikkate aldığımızda daha iyi bir sürücü olmanın yanında cebimizden de daha az para çıkar. Araç bakımlarında küçük düzenli bir masraftan kaçayım derken büyük bir masrafa maruz kalabiliriz." şeklinde konuştu...

Yorum Ekle