SON DAKİKA

Kars Müzesi'nin çevresi yenileniyor

Kars Müzesi'nin modern bir görünüme kavuşması için çevresi yeniden dizayn ediliyor. 14 Ağustos, 2020 07:45 Güncelleme: 14 Ağustos, 2020 07:45 Kars Müzesi'nin çevresi yenileniyor

Kars Müzesi'nin çevresi yenileniyor

Kars Müzesi'nin modern bir görünüme kavuşması için çevresi yeniden dizayn ediliyor.

Birçok uygarlığa binlerce yıldan bu yana ev sahipliği yapan Kars’ta, Yontma Taş Çağı, Neolitik, Eski Tunç Çağı, Urartu, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ve uygarlıkların izlerine rastlamak mümkün.  Bölgedeki yoğun arkeolojik yerleşmelerde bulunan kültür varlıklarını korunması amacı ile 1959 yılında kurulan Kars Müzesi, 1978 yılına kadar Kars Kalesi eteğindeki Kümbet Camisi’nde, daha sonra da mevcut yerinde hizmetine devam etti.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli müzelerinden birisi olan Kars Müzesi, arkeoloji salonu, etnografya salonu ve müze bahçesinde sergilenen taş eserlerden oluşuyor. Arkeoloji salonunda eski Tunç Çağı, Urartu dönemi, Roma dönemi, Pers, Part devletleri dönemi, Sasani dönemi, Selçuklu dönemi, Karakoyunlu, Akkoyunlu dönemi ile Osmanlı dönemine ait pişmiş toprak eserler, madeni eserler, sikkeler, gözyaşı şişeleri sergileniyor. Kars Müzesi modern bir görünüme kavuşması için yeniden dizayn ediliyor.

Çalışmaların Ekim ayı içerisinde tamamlanması öngörülüyor.

Yorum Ekle