SON DAKİKA

İsrail: İlk işaretlere göre aşılar Omicron'dan koruyor

01 Aralık, 2021 12:06 Güncelleme: 01 Aralık, 2021 12:06 İsrail: İlk işaretlere göre aşılar Omicron'dan koruyor

İsrail Sağlık Bakanı Nitzan Horowitz: Son altı ayda iki veya üç doz aşı yaptıranlar Omicron varyantından korunuyor gibi görünüyor.

Bugüne dek dört Omicron varyantı vakası tespit edilen İsrail'de Sağlık Bakanı Nitzan Horowitz, son altı ayda korona virüsüne karşı tam aşılanan ya da takviye doz aşısını yaptıran kişilerin Omicron varyantına karşı korunabiliyor olduklarına dair belirtilerin olduğunu açıkladı. Bakan Horowitz iki Omicron vakasının daha tespit edildiği salı günü yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

"Gelecek günlerde aşının Omicron'a karşı etkisine dair daha doğru bilgilere sahip olacağız, fakat şimdiden iyimser olmamız için neden var. Halen geçerliliği olan bir aşıyla ya da takviye dozla aşılanan kişilerin bu varyanttan korunabileceğini gösteren işaretler var."

Aşı yaptırmanın halen çok büyük bir öneme sahip olduğunu söyleyen İsrailli bakan, "Varyanta aşısızken maruz kalan herkes, kendisini gereksiz bir riske atıyor" dedi.

Öte yandan, İsrail Toplum Sağlığı Hizmetleri Müdürü Dr. Sharon Alroy-Preis, çeşitli koronavirüs aşılarının Omicron üzerindeki etkilerine ilişkin varyantın ilk görüldüğü Güney Afrika'dan verileri beklediklerini ifade ederek, "En büyük enişemiz, bu varyantın Güney Afrika'da çok hızlı bir şekilde yayılmış olması" diye konuştu. 

Yorum Ekle