SON DAKİKA

İnşaat işçileri işsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya

21 Nisan, 2022 04:45 Güncelleme: 21 Nisan, 2022 04:45 İnşaat işçileri işsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya

İnşaat sektörü zamlarla boğuşuyor. İMO Temsilcisi Serhat Kotluk, “Farklı kalemlerde yüzde 200 ile yüzde 400 oranında artışlar olduğu gözleniyor. Binlerce inşaat işçisi işsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya" dedi.

Türkiye geneli inşaat malzemelerine gelen zamlar inşaat sektörünü zor duruma sokuyor. Çimentoya, betona, demire, elektrik ve su malzemelerine zamlar peş peşe geldi. Dövizdeki yükseliş firmaları zorluyorken buna inşaatta kullanılan malzemelerin fiyatlarındaki artış da eklendi. Doğuda yaklaşık 4 ay boyunca kış mevsimi ve soğuk hava nedeniyle duran inşaat sektörü daha yeni sezona başlayamıyor. 

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Temsilcisi Serhat Kotluk, inşaat sektöründeki bu durumu Erkan Çapraz’a değerlendirdi.

‘Halk ev, konut ihtiyaçlarını ertelemek zorunda kalıyor’

İMO Temsilcisi Serhat Kotluk, inşaat sektöründe yaşanan ekonomik sebepler dolayısıyla krize girmiş durumda olduğunu belirterek, “Malzeme fiyatlarındaki artışları duyan halk ev, konut ihtiyaçlarını ertelemek zorunda kalıyor. Mevsimsel koşullardan dolayı inşaat süresi kısa olan doğu bölgemizde inşaat durağanlığı devam ediyor. Fiyat artışlarından sonra halihazırda olan stoktaki daire fiyatlarında da bir artış olduğu görülüyor” dedi.

Yüzde 200 ile yüzde 400 oranlarında artış!

İnşaat malzemelerinde yaşanan yüzde 100'ün üzerindeki artıştan dolayı işler neredeyse durma noktasına geldiğini belirten Kotluk, “Demir fiyatı 15-16 bin, hazır beton fiyatı 900-1000 lirayı aşmış durumda. Farklı kalemlerde yüzde 200 ile yüzde 400 oranında artışlar olduğu gözleniyor. Fiyatlardaki sürekli dalgalanmalar öngörüyü zorlaştırıyor. Malzeme için alınan fiyat ertesi gün fiyat güncellemesine uğrayabiliyor. İnşaat malzemesi satan dükkanlar dükkanlarındaki malzemeleri sattığı fiyattan tekrar sipariş veremiyor. TL'deki değer kaybı sürerken İnşaat girdi maliyetlerinin artması ile birlikte inşaat sektöründe büyük bir maliyet krizi yaşanıyor” dedi.

‘Bu durağanlık istihdamı daha çok düşürdü, işçiler iş bulamama noktasına geldi’

‌İnşaat sektörünün durmasının büyük bir işsizlik sorunu yaratmasına neden olduğunun altını çizen Kotluk, “İşsizlik sorununun yüksek olduğu doğu bölgesinde işsizlik oranı daha da artmış durumda. Serbest çalışan, proje çizen veya müteahhitlik yapan meslektaşlarımızın ekonomik krizine, döviz kuru artışına, TL'deki değer kaybına bağlı olarak oluşan birtakım sıkıntıları var. Memleketimizde inşaat imalatında yevmiye usulü çalışan binlerce işçi var. Bu durağanlık istihdamı daha çok düşürdü, işçiler iş bulamama noktasına geldi. İnşaat sektörünün hareketlenmesi zaman alacak gibi görünüyor” ifadelerini kullandı. (Haber: Erkan Çapraz)

Yorumlar
M
Muharrem boztaş3 ay önce

Acil iş arıyorum demirci ustasıyım 9 senedir bu işi yapıyorum watsap 05058669022

Yorum Ekle