SON DAKİKA

İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AŞININ ÖNEMİ VE GEREKLİLİĞİ İÇİN ÇALIŞMA YAPTILAR

İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AŞININ ÖNEMİ VE GEREKLİLİĞİ İÇİN ÇALIŞMA YAPTILAR İlçe Sağlık Müdürlüğü tam gaz çalışmalarını sürdürüyor, bu seferde sağlıklı yarınlar için ve insanlarımızın aşı ile ilgili ön yargılarını aşmak amaçlı bilgilendirme ve çalışmlar yapıldı. 29 Ekim, 2019 06:04 Güncelleme: 29 Ekim, 2019 06:04 İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AŞININ ÖNEMİ VE GEREKLİLİĞİ İÇİN ÇALIŞMA YAPTILAR

İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AŞININ ÖNEMİ VE GEREKLİLİĞİ İÇİN ÇALIŞMA YAPTILAR

İlçe Sağlık Müdürlüğü tam gaz çalışmalarını sürdürüyor, bu seferde sağlıklı yarınlar için ve insanlarımızın aşı ile ilgili ön yargılarını aşmak amaçlı  bilgilendirme ve çalışmlar yapıldı.

AŞI NEDİR?

Aşılar, bağışıklık sistemini uyararak hastalığa karşı koruma sağlayan biyolojik ürünlerdir. Aşılar, antijene özgü antikorların üretilmesiyle humoral bağışıklık oluşturabildiği gibi hücresel bağışıklık da oluşturabilir.Aşılamada, kişinin etkenle karşılaşarak vücudunun bağışıklık oluşturması ama bu sırada hastalığa yakalanmaması istenir. Aşının etkisi, zayıflatılmış ya da öldürülmüş mikroorganizmaya ya da bunun bazı parçala- rına, bağışıklık sisteminin yanıt vermesiyle ortaya çıkar. Böylece kişi hastalık etkeni ile karşılaştığında bağışıklık sistemi etkeni hatırlayarak hızlıca yanıt geliştirecek ve hastalığa yakalanmaması sağlanacaktır.Aşının etkisi, zayıflatılmış ya da öldürülmüş mikroorganizmaya ya da bunun bazı parçala- rına, bağışıklık sisteminin yanıt vermesiyle ortaya çıkar. Böylece kişi hastalık etkeni ile karşılaştığında bağışıklık sistemi etkeni hatırlayarak hızlıca yanıt geliştirecek ve hastalık ortaya çıkmadan ya da hafif bir tablo ile geçirilecektir.


AŞI HİZMETLERİNİN TOPLUMSAL BOYUTU: TOPLUM BAĞIŞIKLIĞI

Toplumda herhangi bir hastalık için  kişileri aşılamanın iki temel amacı vardır. Bunlardan ilki, aşı yapılan kişiyi o hastalığa karşı korumak, ikincisi ise toplumda hastalığın kontrolünü sağlamaktır. Bu iki nedenden ötürü aşılama, en temel koruyucu sağlık hizmetlerinden biridir.Risk altındaki toplumun aşılanmasıyla, söz ko- nusu bulaşıcı hastalıktan koruma ve kontrol olanaklıdır. Bu durum çeşitli şekillerde olabilir:
• Hastalığın kontrol altına alınması, toplumda ilgili bulaşıcı hastalıktan artık salgın olmadığı, az sayıda vakanın görüldüğü durumdur.• Hastalığın eliminasyonu, toplumda ilgili bulaşıcı hastalığın görülmediği ancak etkenin varlığını sürdürdüğü durumdur.• Hastalığın eradikasyonu, hastalık etkeninin yer- yüzünden yok edildiği durumdur. Hastalık ortaya çıkmadan ya da hafif bir tablo ile geçirilecektir.


SONUÇ

Bulaşıcı hastalıklardan korunmada en etkili, güvenli ve ucuz yöntem kişilerin aşılanmasıdır. Aşı uygulamalarında öncelikli hedef sakatlık ve ölümü engellemektir. Bu nedenle bağışıklama çocuk sağlığının korunmasında ve iyileştirilmesinde koruyucu sağlık hizmetlerinde en önemli basamaktır. Her ülke kendi toplumsal özellikleri, gelir durumları, görülen bulaşıcı hastalıklar açısından bir bağışıklama çizelgesi oluşturmalı ve ihtiyaç durumunda güncelleyerek uygulamaya devam etmelidir. Bulaşıcı hastalıklardan korunma düzeyini yükseltmek ve sağlıklı nesiller oluşturmak oldukça önemlidir. Bunun için aşılama oranlarının arttırılması ve aşılama politikalarının başarılı bir şekilde yürütülmesi gereklidir. Sonuç olarak sağlık personelinin eğitimi ve sağlık çalışanlarının aşılardaki güncel yaklaşımları ve yasal düzenlemeleri yakından takip etmeleri oldukça önemlidir.Ailelerin de aşılama konusunda bilinçli olması ve  yanlış bilgi edinme durumunda dünya genelinde aşı karşıtı kampanyaların ortaya çıkmasına ve bu konuyla ilgili organizasyonların doğmasına yol açmaktadır. Bu da salgın ve hastalıkların artmasına aşılanmayan çocukların toplumu tehdit etmesine yol açmaktadır. Bu nedenle aşıyı önemsemek ve çocukların aşısınıda zamanında yapmamamız gerekmektedir.
Doğubayazıt İlçe Sağlık Müdürlüğü


Yorum Ekle