SON DAKİKA

İL MÜFTÜSÜ TANDOĞAN TOPÇU, LİSELİ GENÇLERLE HASBİHAL ETTİ

Ağrı İl Müftüsü Tandoğan TOPÇU tarafından Ağrı İl Merkezinde bulunan Şemsi Türkmen Anadolu lisesinde “Zararlı Alışkanlıkların Aile Hayatına Etkisi” konulu konferans verildi 09 Mart, 2019 03:39 Güncelleme: 09 Mart, 2019 03:39 İL MÜFTÜSÜ TANDOĞAN TOPÇU, LİSELİ GENÇLERLE HASBİHAL ETTİ

Ağrı İl Müftüsü Tandoğan TOPÇU tarafından Ağrı İl Merkezinde bulunan Şemsi Türkmen Anadolu lisesinde “Zararlı Alışkanlıkların Aile Hayatına Etkisi” konulu konferans verildi.


Konferansta öğrencilere hitap eden TOPÇU şunları ifade etti. “Sevgili gençler öncelikle hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. İslam dininde Kur'ana ve sünnete baktığınız zaman bizlere bir kısım öğütler veriliyor. Oruç tutun, zekât verin, hacca gidin ve namaz kılın diyor. Diğer taraftan ise bizlere kumardan, alkolden, uyuşturucudan, yalandan, gıybetten, dedikodudan, insanlar arası söz taşımaktan ve anne babaya hürmetsizlikte uzak durun diyor. Sizce dinde ki bu ritüellerin, ibadetlerin, emir ve yasakların insanlar için dünya ve ahiret açısından ne gibi bir fonksiyonları vardır? Şöyle ki bu fonksiyonlar; ritüellerin, ibadetlerin, emir ve yasakların insanlar için dünya ve ahirette mutluluğa ulaşması içindir. Allah'ın emir ve yasaklarında ki en temel faktör insanın manevi yönden ve ruhen güçlenmesidir. Bedenimizi sağlıklı ve güçlü tutmak için zararlı alışkanlıklardan uzak durmamız gerekmektedir. Bu bağlamda Allah'ın emirlerine ve yasaklarına tam anlamı ile uyduğumuz zaman zararlı alışkanlıklardan otomatikman uzak durmuş olacağız. Bunun için Allah'ın emirlerine uymak ve yasaklarından kaçınmak için elimizden geleni yapıp nefsimizle mücadele etmemiz gerekir. Eğer böyle yaparsak gerçek anlamda kendimizi kötülüklerden ve kötü alışkanlıklardan muhafaza etmiş oluruz. Bu vesile ile Cenab-ı hak konferansımızı hayırlara vesile eylesin. Yüce rabbim siz değerli gençlerimizi kötülüklerden ve kötü alışkanlıklardan muhafaza buyursun. Regaib kandiliniz mübarek olsun” diyerek konferans sona erdi.

 


 

 

Yorum Ekle