SON DAKİKA

Iğdır Üniversitesi, “ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi” almaya hak kazandı

10 Mayıs, 2023 07:29 Güncelleme: 10 Mayıs, 2023 07:29 Iğdır Üniversitesi, “ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi” almaya hak kazandı

Iğdır Üniversitesi, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi'nin bir parçası olarak gerçekleştirilen birinci denetimi başarıyla tamamladı.

Eğitim ve öğretim kalitesini sürekli artırarak uluslararası düzeyde saygın bir üniversite olma hedefine emin adımlarla ilerleyen Iğdır Üniversitesi, geçen yıl nisan ayında yapılan incelemelerin ardından “ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi” almaya hak kazanmıştı.

Bu doğrultuda yürütülen çalışmalar kapsamında, Kalite Koordinatörlüğü tarafından ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi’nin birinci denetimi gerçekleştirildi.

24 akademik ve idari birimin incelendiği denetlemelerin sonucunda Üniversite, süreci başarıyla tamamladı.

 “Kalite Odaklı Yönetim Anlayışı Benimsedik”

Yürütülen incelemelerin başarıyla tamamlanmasının ardından Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

ISO 9001 belgelendirme sürecinin, Iğdır Üniversitesinin kalite standartlarını yükseltme ve sürekli iyileştirme çabalarını desteklemek için büyük bir öneme sahip olduğunu belirten Rektör Alma, “Üniversite olarak kalite odaklı bir yönetim anlayışı benimsedik. Öğrencilerin, personelin ve paydaşların beklentilerini en iyi şekilde karşılamayı hedefliyoruz. Iğdır Üniversitesi olarak kalitemizi her geçen gün artırmaya ve sürdürülebilir bir kalite yönetimi ortaya koymaya devam edeceğiz. Bu çalışmalarda emeği geçen tüm personelerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

“Belgelendirme Sadece Bir Başlangıç”

Rektör Alma’nın ardından bilgilendirme yapan Kalite Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Ramazan Gürbüz ise ISO 9001 belgesinin alınması sürecinde yapılan çalışmaların ve uygulanan kalite yönetim sistemlerinin başarılı bir şekilde sonuçlandığını belirtti.

Belgelendirmenin sadece bir başlangıç olduğunu hatırlatan Gürbüz, üniversitenin kalite standartlarını sürekli olarak yükseltme ve geliştirme gayretinin devam edeceğini sözlerine ekledi.

Gürbüz konuşmasının son bölümünde ise kendilerine her türlü desteği sağlayan Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’ya teşekkürlerini sundu.

“Hizmet Kalitesi Sürekli İyileştirmek İstiyoruz”

Son olarak değerlendirmede bulunan Kalite Koordinatör Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Belkıs Muca Yiğit ise ISO 9001 belgesiyle birlikte üniversitenin süreçlerini daha verimli hale getirmek, kaynakları etkin kullanmak ve hizmet kalitesini sürekli olarak iyileştirmek istediklerine dikkat çekti.

Yiğit konuşmasının devamında, “Iğdır Üniversitesi, ISO 9001 belgesiyle kalite yönetimine olan bağlılığını göstererek öğrencilere, personeline ve paydaşlara yüksek standartlarda bir hizmet sunma konusundaki kararlılığını ortaya koymaktadır. Bu belge, üniversitenin sürekli olarak kaliteyi geliştirme ve mükemmeliyeti hedefleme yolunda attığı önemli bir adımdır. Gelecekte de Iğdır Üniversitesi'nin kalite yönetimine olan bağlılığı devam edecek ve ISO 9001 belgesiyle belirlenen standartların üzerine çıkma çabası sürdürülecektir. Bu sayede, üniversite, öğrencilerin eğitim kalitesini yükseltmeye, personelin iş memnuniyetini artırmaya ve paydaşların güvenini kazanmaya devam edecektir.” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle