SON DAKİKA

Iğdır''da “Yunus Emre Anadolu Konferansları” Programı Düzenlendi

15 Ekim, 2021 07:06 Güncelleme: 15 Ekim, 2021 07:06 Iğdır''da “Yunus Emre Anadolu Konferansları” Programı Düzenlendi

Türk dili ve kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre'nin vefatının 700. yıl dönümü nedeniyle Cumhurbaşkanlığı tarafından ilan edilen “2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı” kapsamında Iğdır'da Anadolu Konferansları Yunus Emre programı düzenlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Dil Kurumu (TDK), Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Iğdır Valiliği koordinesinde Kültür Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen konferansa Vali H. Engin Sarıibrahim, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, TDK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Feyzi Ersoy, il protokolü ve öğrenciler katıldı.

Programda yapılan konuşmalarda Yunus Emre’nin hem tüm insanlığa ortak bir değer olarak sunulması hem de Anadolu topraklarında bir kez daha hatırlanması hem de genç nesillere hoşgörü, kardeşlik, barış gibi görüşlerinin anlatılması açısından bu programların oldukça önemli olduğu  vurgulandı. Ayrıca programda Tükçe’nin önemi vurgulanırken  Türkçe’yi daha iyi anlamak ve kendini geliştirmek açısından hikaye, roman, deneme edebiyat dergilerinin çok kıymetli olduğu ifade edildi.

Yorum Ekle