SON DAKİKA

Hangi hastalıklara sahip çocuklar Covid-19’u ağır geçiriyor?

08 Mayıs, 2021 09:00 Güncelleme: 08 Mayıs, 2021 09:00 Hangi hastalıklara sahip çocuklar Covid-19’u ağır geçiriyor?

Covid-19 salgını sürecinde ilk zamanlar çocukların ciddi rahatsızlıklar yaşamaması herkesi rahatlatsa da, ortaya çıkan mutasyon virüslerin çocukları da olumsuz etkilemesi Covid-19’ün çocuklar için zararsız olduğu savını ne yazık ki yok etti. Özellikle kronik rahatsızlıkları bulunan çocuklarda Covid-19 ağır seyredebiliyor. Peki, kalıtsal ya da değil kronik hastalıkları bulunan çocuklar Covid-19 ile nasıl mücadele etmeli? Medline Acil Sağlık Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay anlattı:

 

Covid-19 mutasyonları çocuklar için ne kadar tehlikeli?

Pandemi ilk başladığında bu virüs çocukları neredeyse hiç hasta etmiyordu. Ancak özellikle Eylül’de başlayan ve Ocak’a kadar devam eden ikinci dalgada mutasyonların çeşitliliğinin artması ve ülkemizde de görülmesiyle, çocuklarda bu hastalığın ağır geçtiğine dair veriler aldık. Yani mutasyonların daha hızlı yayıldıklarını ve ne yazık ki çocuk ve gençlerde de etkili olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla evet, çocukları da kapsayan tehlikeli bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de kronik rahatsızlıkları bulunan çocukların.

 

Kronik hastalıklardan bahsettiniz, hangileridir onlar?

Kronik hastalıkların Covid-19 etkisini arttırma nedenleri farklılık gösterse de ortak olarak bağışıklığın zayıflaması diyebiliriz. Örneğin diyabet, adrenal yetmezlik, kronik akciğer hastalıkları, kanserler, immün yetmezlikler, kronik böbrek yetersizliği ve nörolojik bozukluklar gibi ek hastalıklara sahip çocuklarda Covid-19 süreci ağır seyredebilir. Örneğin diyabetin bağışıklığı bozarak, hipertansiyon, obezite ve kalp hastalıkları gibi diyabete bağlı komplikasyonları tetiklediğini, çocukların Covid-19 pozitif olması halinde ise buna bağlı ciddi hastalık ve ölüm tehlikesi altında olduğu bilinmektedir. Ayrıca burada özellikle bahsetmek istediğim başka bir husus daha var ki, bu hastalıklara sahip çocukların, pandemi koşulları sebebiyle tam tedaviye erişememeleri ya da virüsten korkulması sebebiyle tedavilerinin ertelenmesidir. Kronik hastalığı bulunan çocukların Covid-19 sebebiyle hastalıklarının yönetiminin aksaması tehlikeli olabilmektedir.

 

Peki kronik hastalıklara sahip çocukları Covid-19’a karşı nasıl koruyacağız?

Çocuklarımızı korumak için pandemi sürecinde ilk günden bugüne söylenen gerekli önlemler alınmalı ve çocuklar dikkatle takip edilmelidir. Özellikle karantina dönemlerinde uygun hayat tarzı değişiklikleri konusunda çocuklar bilinçlendirilmelidir. Dengeli beslenme, egzersiz çocukların hayatına muhakkak dahil edilmelidir. Kronik rahatsızlıkları aile tarafında takip edilmeli, mümkünse görüntülü ya da değil hekim görüşmeleri yapılmalı, ağırlaşma halinde ise çocuklar mutlaka uygun tedaviyi alabilecek bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir

Yorum Ekle