SON DAKİKA

Gürbulak Sınır Kapısında 3 bin 500 ton yumurta bekletiliyor

Corona virüse yönelik alınan tedbirler kapsamında kapatılan Gürbulak Sınır Kapısında bekletilen 150 TIR'ın taşıdığı yumurtalar için çözüm bekleniyor. 06 Mart, 2020 08:04 Güncelleme: 06 Mart, 2020 08:04 Gürbulak Sınır Kapısında 3 bin 500 ton yumurta bekletiliyor

Gürbulak Sınır Kapısında 3 bin 500 ton yumurta                                               bekletiliyor

Corona virüse yönelik alınan tedbirler kapsamında kapatılan Gürbulak Sınır Kapısında bekletilen 150 TIR'ın taşıdığı yumurtalar için çözüm bekleniyor.

Covid-19 olarak adlandırılan Corona virüsün İran'a sıçraması ve can kayıplarının artması üzerine Türkiye tarafından alınan tedbirler kapsamında Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan Gürbulak Sınır Kapısı geçici olarak kapatılmıştı.

Bu kapsamda Türkiye'den İran'a, İran vatandaşları dışında kimse geçirilmemesi nedeniyle kapıda TIR kuyrukları oluşmaya başladı. Başka güzergahlar belirleyen bazı şoförler araçlarını o tarafa yönlendirirken, Gürbulak'ta bekleyenler ise bir an önce kapının açılarak giriş çıkışların serbest olmasını bekliyor.

Bekleyenler arasında yaklaşık olarak 3 bin 500 ton yumurta taşıyan 150 TIR konvoyu da bulunuyor. Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, günlerdir sınırın öte tarafına geçerek yumurtaları adreslerine ulaştırmayı bekleyen 20 firmaya ait TIR'lar, çözüm bulunamaması akabinde büyük sorun yaşayabileceklerini belirtti.

Birliğin sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, konu hakkında Afyon'un TIR'lar için Ticaret Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Sağlık bakanlıklarıyla görüşme yapıldığının altı çizildi.

Yapılan açıklamada, "Sınırda 20 firmaya ait 150 tırın beklediğini ve bu araçlarda 3 bin 500 ton yumurta var. Bu ürünlerin İran üzerinden Doğu ve Körfez ülkelerine ihraç edilmesi için gönderiliyor. En ufacık risk varsa malımızı orada imha ederiz. Araçlarımızın sadece 1 kilometre daha ilerlemesini istiyoruz." denildi. (İLKHA) 


Yorum Ekle