SON DAKİKA

Gıda etiketlerine düzenleme geliyor: 'Lezzet' denmeyecek

26 Kasım, 2021 09:07 Güncelleme: 26 Kasım, 2021 09:07 Gıda etiketlerine düzenleme geliyor: 'Lezzet' denmeyecek

Gıda etiket yönetmeliğinde değişikliğe gidiliyor. “….tadında”, “… lezzeti”, "…keyfi" gibi ifadeler kullanılamayacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın gıda etiketlemesinde değişikliğe gideceği öğrenildi.

NTV'nin haberine göre gıda etiketlerinde değişiklik öngören taslak görüşe açıldı. "Her kesimden paydaşların fikir beyan edebileceği" düzenlenme ile "gıda okuryazarlığı destekleneceği" belirtiliyor.
Söz konusu düzenlemeye göre; etiketler artık daha kolay okunacak. Gıdalarda yanıltıcı görseller, isimler ve ifadeler kullanılmayacak.

Bakanlık tarafından hazırlanan değişiklik taslağında yer alan düzenlemeler ise şöyle:

-  Gıdanın adı ve içindekiler bilgisi mevcut düzenlemeye göre ambalajın boyutuna bağlı olarak 2.5 kat daha büyük yazılacak.

- Bir ambalajın en geniş yüzeyinde markanın en büyük yazıldığı alan “Temel Görüş Alanı” olarak belirlendi. Gıdanın adının temel görüş alanında da yazılması zorunlu olacak.

- Birbirine benzeyen ve tüketiciler tarafından benzer gıdalarla karıştırılabilecek gıdalarda yanıltıcı görseller, isimler ve ifadeler kullanılmayacak.

- Tüketiciler tarafından karıştırılabilecek birbirine benzeyen gıdalarda gıdanın adı; etiket üzerinde markanın geçtiği her yerde, gıdanın markasının hemen yanında veya altında gıdanın markası ile aynı punto büyüklüğünde yazılacak.

- Üretiminde meyve veya sebze yerine sadece aroma verici kullanılan bir gıdanın etiketinde aroma verici ile ilgili görsel bulunamayacak. Gıdanın adında aromalı olduğu “…. Aromalı” ifadesi kullanılarak ve gıdanın adının geçtiği her yerde en az 3 mm olacak şekilde yer alacak.

- Tüketiciler tarafından karıştırılabilecek birbirine benzeyen gıdalarda, özelliklerini taşımadığı bir gıdanın adı kullanılarak, “….tadında”, “… lezzeti”, "…keyfi" vb. ifadeler kullanılamayacak.

- Bir gıda bileşeninin görselinin etikette veya ürün adında yer alması durumunda görselin olduğu her yerde veya ürün adının yanında veya altında o bileşenin miktarı en az 3 mm olacak şekilde yer alacak.

Yorum Ekle