SON DAKİKA

Gazeteciler eserleriyle yarışacak

21 Mayıs, 2022 08:26 Güncelleme: 21 Mayıs, 2022 08:26 Gazeteciler eserleriyle yarışacak

Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti, Bölge illerinden gazetecilerin katılabileceği Gazetecilik Başarı Ödülü Yarışması sürecini başlattı.

Başvuruların 5 Haziran’a kadar alınacağı yarışmada,  haber,  internet haberciliği, spor haberi,  fotoğraf,  spor fotoğrafı,  sayfa düzeni,  röportaj,  araştırma-inceleme,  köşe yazısı,  haber programcılığı-belgesel(radyo-tv), tv görüntü,  tv haber dallarında eserler değerlendirilecek.  

Geçimini sadece gazetecilikten temin eden basın çalışanları Ocak Aralık 2021 döneminde yayınlanan eserleriyle başvurabilecek. Yarışmaya katılacak olanların başvuru formunu imzalayarak, [email protected] adresine göndermeleri gerekiyor.  Eserlerin Türkçe olması ve yayınlanmış halinin gönderilmesi isteniyor. Yarışmanın son başvuru tarihi ise 5 Haziran 2022 olarak belirlendi. Yarışma jürisi, ödül töreni tarihleri daha sonra açıklanacak. 

Yarışmada iletişim fakültesi öğrencilerinin çalışmaları da  Teşvik Ödülü kapsamında değerlendirilecek. 

Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Feridun Fazıl Özsoy, yarışma ile gazetecilik mesleğinin güçlenmesine katkı sağlamak, Erzurum ve bölge illerinde basın kuruluşlarındaki gazetecilerin çalışmalarının değerlendirilmesi ve iletişim öğrencileri ile mesleğe yönelen gençlerin teşvik edilmesini hedeflediklerini söyledi. 

 GAZETECİLİK BAŞARI ÖDÜLÜ - 2021

 AMAÇ

Ödülün amacı, halkın bilgi edinme hakkının kullanılmasının yaygınlaştırılması ve mesleğin güçlenmesine katkı sağlamaktır. Bu kapsamda, Erzurum ve bölge illerinde yerel - yaygın basın kuruluşlarında çalışan gazetecilerin çalışmalarının değerlendirilmesi ve mesleğe yönelen gençlerin teşviki hedeflenmektedir.

 KAPSAM

Gazetecilik başarı ödülü, yerel ve yaygın gazetelerde, radyo ve televizyonlar ile internet sitelerinde çalışan Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti üyesi veya üyesi olmayan tüm gazetecileri kapsar.

 DEĞERLENDİRME

Değerlendirme yerel ve yaygın olmak üzere 2 kategoride yapılacaktır.

 YARIŞMA DALLARI

1 Haber

2 İnternet haberciliği

3 Spor Haberi

4 Fotoğraf

5 Spor Fotoğrafı

6 Sayfa düzeni

7 Röportaj

8 Araştırma-inceleme

9 Köşe yazısı

10 Haber Programcılığı-Belgesel(Radyo-TV)

11  TV Görüntü

12 TV haber

13 Teşvik Ödülü

*Teşvik ödülü İletişim Fakültesi öğrencileri ve mesleğe yeni başlamış basın çalışanları için verilecektir.

**İnternet kategorisinde ajanslardan alınan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

 BAŞVURU

- Adaylar doğrudan başvurabileceği gibi, basın kuruluşlarının yazı işleri müdürleri; iletişim fakültelerinin öğretim üyeleri ve yerel meslek kuruluşları aday gösterebilir. Her aday, en çok iki çalışma ile katılabilir-önerilebilir.

- Katılımcıların Geçimini sadece gazetecilikten sağlayan ve gazetecilik dışında başka işle uğraşmayan basın çalışanları olması ve yazı dilinin Türkçe olması zorunludur.

- Eserlerde, gazetecinin adının açıkça belirtilmiş olması ya da imzasız eserlerin kurum yöneticilerince onaylanmış olması gereklidir.

- Çalışmaların Ocak- aralık 2021 tarihleri arasında yayınlanmış olması gereklidir.

- Çalışmalar, eser sahibinin kısa bir özgeçmişi ve jpeg formatında bir fotoğrafı ile birlikte Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti’nin [email protected] veya [email protected] mail adresine, yazılı eserlerin jpeg veya pdf formatında, görüntülü (en fazla 3 dakika) veya sesli eserlerin tüm bilgisayarlarda bulunabilecek formatta, YAYIN görüntüsü  yine belirtilen mail adresine gönderilmelidir.

ELEKTRONİK ORTAMDA GÖNDERİLMEYEN BAŞVURULAR KABUL EDİLMEYECEKTİR.

- İstenen belge veya bilgiler eksik olduğu takdirde gazeteci yarışmaya katılmamış sayılır.

-Katılımcılar, eserlerinin mail adresine ulaşıp ulaşmadığını İrfan Tarakçıoğlu ile irtibata geçerek teyit etmelidir.

-Jüri üyeleri,  DAGC özel ödülleri ve ödül töreni  tarihleri daha sonra açıklanacaktır.

 SON KATILIM TARİHİ   5 HAZİRAN 2022’dir

KATILIM FORMU            

Eser sahibinin

Adı Soyadı          :

Çalıştığı kurum  :

Eserin adı-dalı   :

Eserin adı-dalı   :

Mail adresi         :

GSM                     :

Şartları kabul ediyorum İmza                     :


Yorum Ekle