SON DAKİKA

Doğubayazıt Yeni Eğitim-Öğretim Yılına Hazır mı? Tabii ki Hayır!

Doğubayazıt’ta Eğitim Felaketi 31 Mayıs, 2024 11:08 Güncelleme: 31 Mayıs, 2024 11:08 Doğubayazıt Yeni Eğitim-Öğretim Yılına Hazır mı? Tabii ki Hayır!

Doğubayazıt'ta eğitim sistemi resmen çökmüş durumda. Yeni eğitim-öğretim yılı Eylül’de başlayacak ve 3 bine yakın öğrenci kayıt yaptıracak. Peki, bu öğrenciler için yeterli okul var mı? Tabii ki hayır! Eğitim sorunları yetmezmiş gibi, veliler de bu duruma sessiz kalıyor.

Eğitimde Kâbus, Okulsuzluk ve Eğitimsizlik

Sabahın erken saatlerinde okula gitmeye çalışan çocuklar mı dersiniz, akşamın geç saatlerinde evine dönen mi? Eğitim faciası her yönüyle kendini gösteriyor. Son günlerde ise sokak köpeği gibi bir sorunumuz daha var. Okul giriş çıkış saatlerinde güvenlik problemi, Çocuklar için servis sıkıntısı ise ayrı bir trajedi. Bir okulu iki okulun aynı anda kullanması mı dersiniz, yoksa okul aile birliğinin tamamen etkisiz olması mı? Bu birlik gerçekten var mı, yoksa bir hayal ürünü mü?

Sivil Toplum ve Bürokrasi Nerede?

Gençlik Spor İlçe Müdürlüğü sosyal medyada boy boy paylaşımlar yapıyor, ama etkinliklerde ve beceri dallarında Türkiye sıralamasında kaç başarılı sporcumuz var? Bu da bir muamma. Günü kurtarma adına mükemmel manipülasyonlar yapmayı çok seviyoruz çünkü gerçeklerle yüzleşmek külliyen yalan.

Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü Ne Diyor?

Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü, Doğubayazıt’ın eğitimdeki çöküşünü açıkça dile getiriyor: “Doğubayazıt bizi dibe çekiyor.” Evet, Ağrı İl Müdürü’nün ifadesi bu. Suçlu kim mi? Okulsuzluk, eğitimsizlik ve elbette ki bizler. Sivil toplum mu, bürokrasi mi? Bunlardan haberi olan var mı?

Eğitim sistemimizin içler acısı hali, yerel yönetimlerin ve yetkililerin umursamazlığı yüzünden her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Doğubayazıt, Türkiye’nin eğitim sıralamasında en dipte yer alıyor. Bunu değiştirmek için adım atan yok mu? Yetkililer nerede? Sivil toplum örgütleri nerede? Çocuklarımızın geleceği bu kadar mı önemsiz?

Doğubayazıt’ta eğitimin bu denli geride kalması kabul edilemez. Acilen harekete geçilmeli, çözüm üretilmeli ve çocuklarımızın hak ettiği eğitime kavuşması sağlanmalı. Bu bir alarmdır ve artık kimsenin bu duruma kayıtsız kalma lüksü yok!

Yorum Ekle