SON DAKİKA

Doğubayazıt'lı Esnaflar Kira artışının sınırlı olmasını istiyor

25 Ocak, 2023 07:57 Güncelleme: 25 Ocak, 2023 07:57 Doğubayazıt'lı Esnaflar Kira artışının sınırlı olmasını istiyor

Konut fiyatlarındaki artış oranının sınırlandırılmasını olumlu karşıladıklarını belirten Doğubayazıt'lı esnaflar, bu durumun kiracılar ile mülk sahiplerinin karşı karşıya gelmesini engelleyeceğini söyledi.

"Hükümet keşke esnaf için iş yeri kiralarına da bir sınırlama getirseydi" diyen Esnaflar, "Çünkü bugün piyasada birçok mülk sahibi fırsat kollayıp yüzde 50, yüzde 100 hatta yüzde 200 gibi fahiş oranda kira artışlarına gidiyor. Mülk sahipleri bu şekilde esnafı mağdur ediyor ve çoğu kişi işini bırakmak zorunda kalıyor. Zaten bir kriz ortamı var, mülk sahipleri de bunu yapınca piyasa daha da kötüye gidiyor. Hükümetten isteğimiz esnaf için de kira artışlarının kanun ile sabitlemesidir." ifadelerini kullandılar.

Bu yıl iş yeri kira fiyatlarına çoğu mülk sahibinin yaklaşık yüzde 100 zam yaptığını aktaran esnaflar, "Buna birilerinin dur demesi lazım. Konut ve iş yeri kiralarındaki artıştan şikâyetçiyiz. Kira fiyatlarında en fazla yüzde 30 gibi bir zam olması beklenilirken yüzde 100, hatta yüzde 200 zam yapanlar var. Bizim gibi birçok esnaf bu konu hakkında mağdur olmaktadır. Devlet kira artışlarına bir sınırlandırma ve denetleme yaparsa iyi olur. Denetleme olursa herkes kafasına göre kiralara zam yapmaz." dediler.

Kira artışlarına sınırlandırma getirilmesi gerektiğine işaret eden esnaflar, "Çünkü kiralar aylık 3-5 bin liradan 10 bin liraya kadar çıktı ve daha da üstünde yapanlar var. Kira artışları böyle giderse birçok esnaf iş yerini kapatacaktır. Hükümet bu konu ile ilgili bir şeyler yapması lazım. Kira artışlarına yüzde 15 sınırı getirilsin. Çünkü kâr oranlarımız çok azalmış durumda. Müşteriler artık istedikleri ürünleri artan fiyatlar yüzünden alamıyor. Devletten talebimiz, dükkân ve iş yerlerine de kira artışıyla ilgili bir sınırlandırma getirmeleridir." diye konuştular.

Yorum Ekle