SON DAKİKA

DOĞUBAYAZIT’IN EĞİTİM SEVERLERİ

. 10 Temmuz, 2024 14:02 Güncelleme: 10 Temmuz, 2024 14:02 DOĞUBAYAZIT’IN EĞİTİM SEVERLERİ

Mehmet Koç

İlçemiz, son yıllarda bazı hemşerilerimizin eğitim alanında yaptıkları yatırımlarla dikkat çekiyor. 

Bazı hemşehrilerimiz, çeşitli okullar inşa  ederek eğitimine önemli katkılarda bulunmuşlardır. 

Aynı şekilde ünlü iş adamı sayın Hüseyin Özyeğin beyefendinin, ilçemizde yaptırmış olduğu okul ve yurt yatırımları da her türlü takdirin üstündedir. 

Bu yazıda Doğubayazıt'ta, eğitime maddi katkılar sağlayan bazı hemşirelerimizden söz edeceğim. 

ABDULBARİ GOZAL

Sayın Gozal, Dünyaca tanınan ünlü bir iş insanı olmakla birlikte eğitime olan tutkusuyla da bilinen bir şahsiyet. 

Gozal, Ahmed’e Xani  Meslek Yüksek Okulunu yaptırarak Doğubayazıt’taki yükseköğretim imkanlarını artırmıştır. 

Yaptırdığı yüksekokulun kampüsünde, bir kız öğrenci yurdu da inşa eden Gozal, özellikle kız öğrencilerin ilçemizdeki eğitimini kolaylaştırmıştır. 

Doğubayazıt Belediyesi de, sayın Gozal’ın,  eğitime olan bu katkılarını takdir ederek, ilçedeki önemli bir caddeye "Abdulbari Gozal " adını vermiştir.

BIŞAR ÇOKTİN

Bışar Çokdin, çok genç yaşına rağmen Doğubayazıt'ta modern eğitim kurumlarının kurulmasına öncülük eden bir başka isim. 

 Çoktin, daha önce ilçe merkezinde dedesi adına yaptırdığı ilkokuldan sonra bu kere de özgün bir mimari ile, entegre bir Fen Lisesi inşa ederek , Allah uzun ömürler versin babası "Ömer Çoktin Fen Lisesi" adıyla eğitim ve öğretime açmıştır.

 Çoktin’in önümüzdeki dönemde bir ilkokul daha yaptırması beklenmektedir, bu da onun eğitime verdiği önemin bir göstergesidir.

 ERTUĞRUL ERYILMAZ

Ertuğrul Eryılmaz, yatılı eğitim konusuna verdiği önemle anılmaktadır. Eryılmaz, çok eskimiş olan yatılı okulu yıkıp yeniden inşaa ederek özellikle barınma ihtiyacı olan öğrencilerin eğitimine katkıda bulunmuştur.  

Okul, "Rıza Ertuğrul Eryılmaz Yatılı Bölge Okulu" adıyla hizmet vermektedir. 

İBRAHİM YASSUBOĞA

İbrahim Yassuboğa,  ilçe merkezinde merhum annesi adını taşıyan bir ilkokul yaptırarak, eğitime olan katkılarını ortaya koymuştur.

FEVZİHAN ARAS

Aras, erkek öğrencilere yönelik bir yurt yaptırmaya karar vererek, bölgedeki barınma sorunlarının en az okul kadar önemli olduğuna kanaat getirmiş bir hayırsever hemşerimiz. Yapılacak yurt, öğrencilerin eğitim hayatlarını daha rahat ve güvenli bir şekilde sürdürebilmeleri için önemli bir tesis olacaktır.

SONUÇ

Doğubayazıt'ta eğitime yapılan yatırımlar, bölgenin gelişimine ve öğrencilerin geleceğine önemli katkılar sağlamaktadır.

 Abdulbari Gozal, Bışar Çoktin, Ertuğrul Eryılmaz, İbrahim Yassuboğa ve Fevzihan Aras gibi hayırseverlerin çabaları, bölgedeki eğitim kalitesini artırmakta ve genç nesillere daha iyi bir gelecek sunmaktadır. Bu yatırımlar, aynı zamanda Doğubayazıt'ın örnek bir ilçe olmasını da sağlamaktadır.

Binaenaleyh Doğubayazıt Belediyesi ve Kaymakamlığı, yapılan bu yatırımlara bigane kalmamalı, ilçede okul yaptırarak, çocukların eğitim almasına vesile olan hemşerilerimizin isimlerini, cadde ve sokaklarda yaşatmalıdır. 

Belediye yönetiminin bu konuda tarafsız ve hakkaniyetli bir tutum sergilemesi durumunda , Doğubayazıt için tatlı bir hizmet rekabetine de vesile olabilecektir.

Belediyenin, eğitim yatırımı yapan hemşerilerimizin isimlerini sokak ve caddelere vermesi, ilçemizin kimliğine, tarihine ve geleceğine yapılacak anlamlı biri katkı olacaktır. 

Böylece hemşirelerimizin yaptıkları bu gibi fedakârlıklar, topluma duydukları sevginin ve eğitime verdikleri değerin bir sembolü olarak hatırlarda kalacaktır.Yorumlar
A
Abdulhalik Karabulut1 gün önce

Kaleminize sağlık. Sizler gibi Hâk-şinas kişilerle bu hizmetler daha da artacaktır. Selam, dua ve saygılarımla Prof. Dr. Abdulhaluk Karabulut

Yorum Ekle