SON DAKİKA

Doğa Sever Kadınlar “Kadına Şiddete Hayır” demek için Ağrı’da buluştu!

02 Şubat, 2023 19:15 Güncelleme: 02 Şubat, 2023 19:15 Doğa Sever Kadınlar “Kadına Şiddete Hayır” demek için Ağrı’da buluştu!

DNAK (Doğubayazıt Nuhun Gemisi Arama Kurtarma Derneği) organizasyonu ile, Türkiye’nin dört bir yanından gelen doğa sever 104 kadın, “Kadına Şiddete Hayır” demek için 26-31 Ocak tarihleri arasında Ağrı’da buluştu!

Doğubayazıt Nuh'un Gemisi Arama Kurtarma Derneği Başkanı Ahmet Ertuğrul, nam-ı diğer Paraşüt Ahmet, etkinliği şöyle anlattı; “Kadına şiddet konusunda farkındalık yaratmak için düzenlediğimiz “kadınlara özel ücretsiz” etkinliklerimize 2022 yılında başladık, 2023’te etkinliklerimiz tam gaz devam edecek. 2023 yılı için ilk etkinliğimizi “Kibele’nin çığlığında kadına şiddete hayır” sloganı ile 26-31 Ocak 2023 tarihleri arasında Ağrı ve Iğdır’da hem doğa hem de kültür gezileri yapacak şekilde planladık. Türkiye’nin dört bir yanından her yaştan 104 kadını bir araya getirdik. Bölgemizin doğal güzelliklerini ve kültürünü tanırken her adımda “kadına şiddete hayır” “tüm canlılara karşı her türlü şiddete hayır” dedik. “Bu etkinliğin Ağrı’da düzenlenmesi boşuna değildir. Türk mitolojisine göre dağlar kadındır, bütün nimetlerin yaratıcısı, koruyucusu, besleyecisi kabul edilir. Türkiye’nin zirvesi olan Ağrı Dağı, bütün heybeti, bütün güzelliği, bütün toprakları ve taşları, bütün kadınları ve erkekleri, bütün kuşları ve çiçekleri ile ülkemizde şiddet gören tüm kadınların koruyucusu ve sesi olmaya en çok yakışan yerdir!” diyerek bu etkinliği neden Ağrı’da düzenlediklerini açıkladı.

Türkiye’nin farklı şehirlerinden otobüsle, uçakla kendi imkanları ile Ağrı’ya gelen kadınlar, Ağrı’da il merkezinde bulunan ve çalıştığı okulda çıkan yangında öğrencilerini kurtarmaya çalışırken hayatını kaybeden Burçin Uysal’ın adını taşıyan öğretmenevinde buluştu. Bütün kış kar yağmayan Ağrı’da, kadınların gelmesi ile birlikte kar yağışının başlaması kadınların bereketleri ile birlikte geldikleri şeklinde yorumlandı. 

Etkinlik, Diyadin Kaplıcalarında termal havuzların keyfini çıkarması ile başladı, Diyadin Kanyonu’nda -8 derecede lapa lapa yağan karın altında 5 saatlik bir yürüyüş ile devam etti. Diyadin Kanyonu’nda Murat Nehri’nin buz gibi sularından geçen, karlı tepeleri aşan, halaylar ve şarkılarla yürüyüşlerini bitiren kadınlar, bir arada olduktan sonra her türlü zorluğu kolayca aşabilecekleri mesajını verdi. 104 kadın etkinliğin üçüncü gününde Doğubayazıt’tan yola çıkarak efsanelere konu olmuş, Paşa’nın kızı Gülbahar’ın baba şiddeti nedeniyle zindanı olmuş İshakpaşa Sarayı’na karlar altında yürüdüler ve Gülbahar’ın yaşadıklarını başka kadınların yaşamaması için “Kadına Şiddete Hayır” dediler. Etkinlik Ağrı ile sınırlı kalmadı, Iğdır’da bulunan doğa harikası Tuz Mağaraları ve Iğdır merkezi de ziyaret eden kadınlar, halkla ve esnafla sohbet ederek “her türlü şiddete hayır” söylemlerini bölge halkı ile paylaştılar. Etkinliğin son gününü kartopu oynayarak geçiren 104 kadın, etkinlik sertifikalarını alarak ve tekrar geri gelme dilekleri ile Ağrı’ya veda etti. 

Önyargıların aksine Ağrı, Iğdır şehirlerinin kadınların seyahat etmesi için son derece rahat ve güvenli olduğunun altını çizmek istediklerini belirten Ahmet Ertuğrul, “Anadolu kadınlarının koruyucusu olan Ağrı Dağı’na ülkemizdeki bütün kadınları bekliyoruz, etkinliklerimiz devam edecek” diyerek etkinliği sonlandırdı...Yorumlar
N
Nur Atmaca1 yıl önce

Ağrı Doğubeyazıt ve Iğdır’ın sokaklarında rahatsız olmadan güvenle dolaştık alışverişimizi sohbetimizi çekinmeden yaptık. Ednaf arkadaşlar, kadınlar bizim çiçeğimiz evimizin kraliçesi başımızın taçı söylemleriyle bizleri çok mutlu ettiler. Azda olsa bir kaç çalışan kadında gördük çok güzel nir gelişme düşünüyorum. Muhteşem bir etkinlik oldu. Öncelikle Ahmet Ertuğrul namı güzel Paraşüt Ahmet hocamıza ve katılan Tüm hemcinslerime binlerce teşekkürler.

Yorum Ekle