SON DAKİKA

Diş Hekimlerimizin ve çalışanlarının "Ağız Diş Sağlığı Haftası" kutlu olsun

22 Kasım, 2023 11:00 Güncelleme: 22 Kasım, 2023 11:00 Diş Hekimlerimizin ve çalışanlarının "Ağız Diş Sağlığı Haftası" kutlu olsun

1996 yılından bu yana her yıl 22 Kasım günü “Diş Hekimliği Günü”, 22 Kasım'ı içine alan hafta ise “Ağız Diş Sağlığı Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Bu vesile ile Doğubayazıt'ta görev yapmakta olan, gerek özel ve gerekse kamuda çalışan Diş Hekimlerimizin ve çalışanlarının
Diş Sağlığı Haftasını kutluyoruz.

Özel Bayazıt Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinden Dt. Emrah Eraslan, Dt. Ekrem İlker Barcın ve Dt. Serkan Koç, Ağız ve diş sağlığı sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmez olduğuna dikkat çeken bir paylaşımda şu bilgilere yer verdiler: Tüm yaş gruplarının yaşam kalitesini etkileyen, ancak sağlığı doğrudan tehdit etmediği için ihmal edilen diş ve diş eti hastalıkları, toplumda sık görülen sağlık problemidir. Oysa diş ve diş eti hastalıkları önlenebilir, kontrol edilebilir ve tedavi edilebilir hastalıklar grubunda yer almaktadır. Diş çürüğünü önlemek de; hastalık oluşunca tedavi etmekten daha kolay, daha ucuz, daha acısız, daha pratik ve daha sağlıklı olduğu için hastalığın davranışla değiştirilebileceği gerçeği büyük önem arz etmektedir.

Çocuk ve gençlerin zamanla edindikleri alışkanlıklar ileriki yaşlarda hem genel sağlıklarını hem de ağız ve diş sağlıklarının şekillendirmesinde büyük katkı sağlar. Bu dönemde çocuk ve gençler üzerinde ailelerin, öğretmenlerin ve medyanın da etkili olduğu bilindiğinden ülkemiz genelinde bireylerin bu konuda bilinçlendirilmesine katkıda bulunmak, ağız diş sağlığının önemine dikkat çekmek ve doğru alışkanlık kazandırmak amacıyla “Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası” nda etkinlikler de düzenlenmektedir denildi.

Yorum Ekle