SON DAKİKA

DESK; “Doğubayazıt İl Olsun” Gündemiyle toplandı

02 Temmuz, 2022 12:09 Güncelleme: 02 Temmuz, 2022 12:09 DESK; “Doğubayazıt İl Olsun” Gündemiyle toplandı

Doğubayazıt Eğitim, Sağlık ve Kültür Platformu (DESK) “Doğubayazıt İl Olsun” gündemiyle Hacı Sebih Tanrıverdi külliyesinde ilçenin Kanaat önderleri ve tanınmış iş insanları ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıya katılan Kanaat önderleri ve iş insanları; Doğubayazıt’ın İl olabilmesi için yapılabilecekleri dile getirerek DESK platform üyeleri ile paylaştılar.

Doğubayazıt’ın önde gelen Sivil Toplum kuruluşlarından, Esnaf ve Sanatkarlar odası ile şoförler odası yetkililerinin olmaması böylesi önemli bir toplantı için iyi olmadı.

DESK platformu Başkanı Cemal Ersu yaptığı konuşmada; “değerli katılımcılar hepiniz davetimiz üzere buraya geldiniz, teşekkür ediyoruz. Platformumuzun amacı, Doğubayazıt’ın eksikliklerini, ihtiyaçlarını gündeme getirip sorun ve sıkıntılardan gerekli mercilere müracaat ederek kurtarmaktır, ilçemize doğru dürüst bir hizmet gelmiyor, buna en ufak bir örnek verecek olursak Doğubayazıt’a bir tane bile yeni sağlık ocağı yapılmazken Patnos ilçesine 8 adet sağlık ocağı yapılıyor. Bakıyoruz ki etkili ve yetkili kişiler sosyal medya hesaplarında Doğubayazıt’a her şeyi yapıyor gözüküyor, ama icraata baktığımızda bir şey yok, biz istiyoruz ki bir araya gelerek bürokraside sözü geçen insanlarımızı ziyaret edip sıkıntılarımızı dile getirip, giderelim bununda birinci hedefi ilçemizi il olmaya geçirmekten geçer. Doğubayazıt’ın il olması için nüfusu ve yüz ölçümü olarak birçok ilden büyüktür, elimizden ne geliyorsa yapmalıyız” dedi.

Katılımcıların Yaptıkları Öneriler ise şöyle;

Tahir Konyar ; Doğubayazıt’ın İl olması müstahak hakkıdır, İlçe genelinde iyi bir dillendirme yapılmalı, güzel bir dosya hazırlanmalı, yetkili mercilere verilmelidir. Bu işin takipçiliğinin yapılması için de ekonomik olarak da destek verilmelidir.

Ahmet Mertbey ; Doğubayazıt’ın il olması Cumhurbaşkanlığı kararnamesine bağlıdır. Buda şunu getiriyor Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a aklı selim bir dosya sunulursa çözüm elde edilebilir.

Ahmet Can ; Doğubayazıt çok sıkıntılar içerisindedir, Türkiye’nin iki büyük sınır kapısı vardır bunların biri Doğubayazıt’taki Gürbulak Sınır kapısıdır, en ufak bir evrak eksikliğinden Ağrı’ya git-gel zaman kaybı alıyor bu mesafenin uzunluğu bile Doğubayazıt’ın il olmasına yeterlidir. 

Cemal Can ; Doğubayazıt’ın il olabilmesi siyasetçilerden geçer bunuda birlik ve beraberlik içinde olurlarsa olur, bütün sivil toplum kuruluşları ve siyasetçiler hep beraber bu oluşuma sahip çıkmalıdırlar.

Kahraman Eraslan ; Doğubayazıt’ın il hakkının elinden alınması zamanında yapılmış yanlış bir siyasi politikadır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ilk partisini kurduğu zaman buraya gelmiştir bunun için bile bir öneri kendisini götürülürse ve burayı ziyaret ettiği hatırlatılırsa çok iyi bir durum olur.

Mustafa Civaş ; Metropollerdeki iş insanlarımız ziyaret edilerek onlarla beraber yetkili kurumlar ziyaret edilip sorun ve sıkıntılarımızı dile getirebiliriz.

Ahmet Kaya ; Siyasiler olarak zayıf durumdayız bizi temsil edecek bir milletvekilimiz yok, bu büyük bir eksikliğimizdir. Bunun için tanınmış iş insanlarımızdan destek alabiliriz.

Ali Efe ; Doğubayazıt’ın il olması çocukluğumuzdan beri dillendiriliyor. Ben kendim bizzat yetkililerle görüşmelerde yaptım dilekçelerde verdim, bizim il olmamızı Doğubayazıt dışındaki siyasiler istemiyor. Onun için hazırlıklarımızı en kısa sürede tamamlamalıyız bir ekip oluşturup Cumhurbaşkanı ile görüşmeler sağlanmalıdır.

Cengiz Çelik ; Siyasi güç, İş insanları ve gerekçeli bir rapor düzenlenip yetkililer ile görüşülmelidir.

Salih Eryılmaz ; Yıllardır bütün doğubayazıt’lıların dillerindedir, güzel bir eylem planı düzenlenmelidir.

Sena Geçit ; ilçe merkezinde basın açıklamaları yapıp Türkiye gündemine getirmeliyiz. 

Açıklamalarında bulunularak gelecek günlerde tekrar bir araya gelineceği beyan edilerek toplantı son buldu… (Hamza Salman)

Yorumlar
B
BAZİD1 yıl önce

BAZİD İL OLSUN Kİ DAHA FAZLA KAZANIN SERVETİNİZE SERVET KATIN

Z
Zeki Kanmaz1 yıl önce

Güzel bir toplanti, haklı bir talep, gecikmiş bir karar ve bir anlamiyla eksik bir gayret. Bence bu toplantı tekrar yapılmalı ve ilçemizin iş adamlari, akademisyenleri, siyaset ve idaredeki yetkilileri bir araya gelmeli, bir komisyon oluşturulup güçlü bir dosya ile birlikte cumhurbaşkanlığı nezdinde çalışılmalıdır. Olacak, olacak, olmayacak diye bir şey olamaz.

A
Ayhan Akbudak1 yıl önce

Allah ın izniyle muvaffak olunur. Böylesine bir toplantıyı tertipleyenleri ve katılımcıları canı gönülden tebrik ederim. Buradan da anlaşılacağı üzere Doğubayazıt’a Doğubayazıtlıdan başka kimsenin yararı yoktur bunu görmek lazım artık. Zira Doğubayazıt sahip olduğu kapasitesi ile bulunduğu bölgede bir numaradır. Naçizane fikrim, Doğubayazıt il olsun lütfundan ziyade Doğubayazıt’ın evvelden il olan pozisyonunun iade-i itibar açısından daha yararlı görüyorum. İnşallah 82. İl DOĞUBAYAZIT olur ????

Yorum Ekle