SON DAKİKA

Cumhuriyet davasında bozma kararı: İçerdekilere özgürlük

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 5 eski Cumhuriyet gazetesi yazarının cezalarının infazının durdurulmasına ve salıverilmelerinin istenmesine karar verdi. Emre İper'in ise cezası onandı. 12 Eylül, 2019 13:43 Güncelleme: 12 Eylül, 2019 13:43 Cumhuriyet davasında bozma kararı: İçerdekilere özgürlük

Cumhuriyet davasında bozma kararı: İçerdekilere özgürlük

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Cumhuriyet davasında verilen mahkumiyet kararlarının bozulmasına ve beraat etmeleri gerektiğine karar verdi.

Bozma kararının 5 yıl altında ceza alan ve hükmü kesinleşenlere de sirayet ettirilmesine hükmeden Yargıtay, halen cezaevinde olan 6 Cumhuriyetçinin cezalarının infazının durdurulmasına ve salıverilmelerinin istenmesine karar verdi.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Cumhuriyet davasının temyiz incelemesini bugün yaptı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın tebliğnamesine uyan Daire, terör örgütüne yardım suçundan verilen mahkumiyet kararının bozulmasına karar verdi.

Sadece Ahmet Şık'ın örgüte yardımdan değil, propaganda suçundan cezalandırılması istendi.

5 yılın altında ceza alan ve temyiz yolu kapalı olan Musa Kart, Güray Öz, Mustafa Kemal Güngör, Hakan Kara ve Önder Çelik, halen cezaevindeydi. Yargıtay, bozma kararının CMK uyarınca cezası istinafta kesinleşenlere de sirayet ettirilmesine hükmetti. Kararda, icerdekilerin cezalarının infazının durdurulmasına ve salıverilmelerinin istenmesine karar verildi.

Karar sonrası dosya yeninden İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gidecek.

Öte yandan dava kapsamında tutuklu bulunan Emre İper'in cezasının da onandığı belirtildi.

Önümüzdeki saatlerde tahliye bekleniyor

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 5 kişinin bırakılması için Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı'na müzekkere yazdı. 5 eski Cumhuriyet yazarının, önümüzdeki saatlerde Kandıra Cezaevi'nden Serbest kalabileceği belirtildi.


 

Yorum Ekle