SON DAKİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan; "ÖTV ve basit usulde vergi muafiyeti"

25 Nisan, 2023 03:16 Güncelleme: 25 Nisan, 2023 03:16 Cumhurbaşkanı Erdoğan; "ÖTV ve basit usulde vergi muafiyeti"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, esnafa taşıtta ÖTV haberi verdi. Erdoğan, "Ticari araçlarını yenilemek isteyen esnaf, aynı cins taşıtlarını yenilerken ÖTV ödemeyecek" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gemlik'te vatandaşlara hitap etti. Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

"VERGİ MUAFİYETİ SAĞLANACAK"
Vatandaşlara müjdeli haberler veren Erdoğan, "Hazır konu üretimden, yatırımdan açılmışken esnaflarımızla ilgili bazı müjdeleri de burada sizlerle ve milletimizle paylaşmak istiyorum. Biliyorsunuz esnaflarımızın bir bölümüne vergi muafiyeti getirmiştik. Şimdi evlerde imal ettikleri ürünleri internette ve benzeri platformlarda satanları vergi muafiyeti kapsamına alıyor." ifadelerini kullandı.

"Yaparsa Cumhur İttifakı yapar. Esnaflarımızla ilgili bazı müjdeleri paylaşmak istiyorum.

Daha önce esnaflarımızın bir bölümüne vergi muafiyeti getirmiştik. Evlerde imal ettikleri ürünleri evlerde ve bazı platformlarda satanları vergi muafiyetine alıyor, sınırı da 320 bin liradan 700 bin liraya çıkarıyoruz.

Berber, terzi, bakkal, manav, kasap, taksici gibi esnaflarımızdan gelir vergisi almayarak dünyada eşi benzeri olmayan bir düzenleme yapmıştık. Halihazırda 837 bin esnafımız hem gelir vergisi muafiyetinden yararlanıyor hem de KDV ödemiyor. Bu yıl basit usule tabi olma hadlerini yeniden düzenledik. Gerçek usule geçmesi gereken esnafımızın basit usulden yararlanmasını sağlıyoruz. 80 bin pazarcı esnafımızın kazançlarını da bu istisna uygulamasına dahil ediyoruz.

ESNAFA TAŞITTA ÖTV HABERİ

Şehir içi taksi, dolmuş, minibüs, midibüs, otobüs, çekici işletmeciliği, kamyonla ticari yük taşımacılığı yapan esnafımız aynı cins aracını yenilerken ÖTV ödemeyecek. Yeni Meclis açıldığında ilk düzenleme bu olacak.

KILIÇDAROĞLU'NUN "TEMİZ PARA" İDDİASI

Bay bay Kemal atmakla olmuyor. Esrar kaçakçılarından para getireceksin. Yok böyle bir şey.

Karadeniz gazımızın belli bir miktarını rezerv edeceğiz ve oradan gençlerimize, ailelerimize bunu tahsis edeceğiz. Girişimci gençlerimizin de yanında olacağız. İki yılı ödemesiz, 48 ay vadeli 150 bin lira faizsiz kredi vererek evliliğe teşvik edeceğiz." 

Yorum Ekle